Tudomány, állam, nemzetközi szervek – Ki döntsön a klímaváltozásról?

A klímaváltozás mérséklésének lehetőségeiről és társadalmi-politikai hátteréről beszélgetett a Mathias Corvinus Collegium (MCC) kolozsvári rendezvényén dr. Benoit Mayer, a Hongkongi Kínai Egyetem Jogi Karának docense és dr. Calum T. M. Nicholson brit-kanadai antropológus április 6-án.

Fotók: MCC

Mára világos bizonyítékok vannak arra, hogy az emberi beavatkozás okozza a klímaváltozást, és egyetértés is van abban, hogy mérsékelni kell azt. A szakemberek fokozatos átállásról beszélnek, hiszen a kibocsátás túl drasztikus csökkentése nehézségeket okozna a társadalomban. De ki döntsön a klímaváltozás kezeléséről, és mi szerint dől el, hogy melyik országban vagy régióban mi a teendő? A fő jelöltek erre az állami, globális és tudományos hatóságok – fejtette ki Benoit Mayer. Úgy véli, mindhárom intézménytípus releváns, és a jövőben a megoldást a három hatékony ötvözése jelentheti majd. Ugyanakkor mindegyik intézménynek vannak korlátai, problémái. A tudományalapú kormány nem demokratikus, a tudományos intézményeknek pedig nincs legitimitásuk a politikai döntések meghozatalához. Az államok önmagukban nem képesek globális kérdésekkel foglalkozni, míg a nemzetközi intézmények azzal a kockázattal járnak, hogy kialakul az erős államok dominanciája a gyengébbekkel szemben. Mindegyikük ad bizonyos elemeket a megoldáshoz, de nem a végleges választ.

A felsoroltak közül az államok a leghatékonyabbak a politikai döntéshozatalban. Minden állam érdekelt az éghajlatváltozás mérséklésében, ugyanakkor megpróbálják kihasználni mások erőfeszítéseit. A nemzetközi együttműködések lényege, hogy mindenki kivegye a részét belőle – mutatott rá Benoit Mayer. A globális intézmények lényege, hogy a lehető legszélesebb körű együttműködést biztosítsák az országok között. Arra törekednek, hogy globális célokat határozzanak meg, emellett az államok szerepét is meg kell határozni, és elérni, hogy teljesítsék is a kitűzött feladatokat. Benoit Mayer kutatásai során arra jutott, hogy a tudományágak közül a közgazdaságtan tudja leginkább megjósolni a kibocsátás csökkentésének költségeit és társadalmi hatásait. Meg kell találni a gazdaságilag optimális megoldást a mérséklési folyamatokban.

„Újabb tartalmas beszélgetéssel bővült az MCC programkínálata. A Fireside chat nevű rendezvényünket Franklin D. Roosevelt sikeres rádióműsora ihlette, amelyben milliós hallgatósággal osztotta meg gondolatait kora égető társadalmi problémáiról. A közvetlen hangnemű beszédek fireside chats (kandalló előtti beszélgetések) néven váltak ismertté” – fejtette ki Talpas Botond, az MCC erdélyi tevékenységért felelős igazgatója, majd hozzátette: a Collegium igyekszik Erdély minden szegletébe eljuttatni hazai és külföldi szakértőket, akadémikusokat, akik nyilvános beszélgetéseken érintenek közérdekű témákat, napjaink jelentős társadalmi kérdéseit.

Az MCC oktatási programjairól és nyilvános rendezvényeiről a Collegium holnapján és Facebook-oldalán értesülhetnek az érdeklődők.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?