Trichinellózissal fertőzött sertéseket azonosítottak Kovásznán

Az elmúlt napokban, Kovászna városban több levágott sertés húsában azonosították a trichinellózis betegséget okozó Trichinella spiralis (élősködő fonálféreg) parazitát, tájékoztat Gyerő József. A háromszéki fürdőváros polgármestere arra kéri a lakosságot, hogy disznóvágás esetén minden alkalommal végezzék el az egyébként is kötelező trichinella vizsgálatot és csak akkor fogyasszanak a húsból, amikor meggyőződtek, hogy az nem fertőzött.

Hasonló felhívást fogalmazott meg Dr. Örsi Csaba, a Kovászna megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság (DSVSA) vezetője is, aki az intézmény közösségi oldalán közzétette a háromszéki településeken szolgálatot teljesítő hatósági állatorvosok listáját és elérhetőségeit és arra kéri a lakosságot, ne mulasszák el a levágott sertés vagy az elejtett vad húsának trichinoszkópos vizsgálatát.

A szerző archív fotói

A betegség megelőzésének legjobb módja, ha nem fogyasztunk a saját gazdaságunkban levágott sertésekből származó húst, amíg az állatorvos nem ad negatív trichinoszkópos vizsgálati eredményt” – fogalmazta meg a háromszéki főállatorvos, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy a sózás, szárítás, füstölés, fagyasztás vagy mikrohullámú sütés nem pusztítja el a parazita lárváit.

A trichinellózis első tünetei a hányinger, hasmenés, hányás, fáradtság és hasi fájdalom, majd magas láz, fejfájás, hidegrázás, köhögés, arc- és szemduzzanat, kötőhártya-gyulladás, ízületi és izomfájdalom, valamint viszkető bőr, súlyos esetben pedig akár halálhoz is vezethet – tájékoztat a háromszéki Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?