Törvénytervezet: az erdők csaknem felében tilos lesz a tarvágás
Közvitára bocsátották kedden az új erdészeti törvényt. Mircea Fechet környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter szerint az új törvény tervezete nagyon közel áll ahhoz, amilyennek egy erdészeti alaptörvénynek bármely államban lennie kell.
Kedden tartott sajtótájékoztatóján a miniszter kijelentette, hogy a nap folyamán közvitára bocsátott törvénytervezet az első ilyen jellegű jogszabály 2008 óta, amelyet a nulláról írtak meg. Kiemelte, hogy külső szakértők készítették a tervezetet, figyelembe véve az ágazat igényeit, a társadalom erdőkkel szembeni elvárásainak alakulását, az aktuális belföldi és európai kihívásokat, valamint azt a tényt, hogy az erdők az emberiség legjobb szövetségesei az éghajlatváltozás elleni küzdelemben.
„Úgy vélem, hogy az új erdőtörvény nagyon közel áll ahhoz, amilyennek egy erdészeti alaptörvénynek bármely államban lennie kell” – fejtette ki Fechet.
Tilos a tarvágás, jogos az őrzés
A miniszter szerint az új erdészeti törvény legfontosabb rendelkezései között szerepel, hogy az ország erdőterületeinek csaknem felén tilos lesz a tarvágás. Korábban ez csak az összesen 896 758 hektárnyi területet kitevő nemzeti parkokban volt tilos. A tilalmat kiterjesztik a natúrparkokra (541 140 hektár) és az összes Natura 2000-es területre (5,5 millió hektár, amelynek csaknem a fele erdő) is.
Emellett az új törvény lehetővé teszi majd az állam számára, hogy újraerdősítést végezzen a tulajdonos által kiirtott és elhagyott területeken. Ugyanakkor az erdőtulajdonos – akár állami, akár magántulajdonról legyen szó – jogot kap az alternatív őrzési megoldásokra, figyelembe véve, hogy az erdőőrzés törvényileg kötelező.
Kiterjesztenék az erdei utakat, tűzifatárolókat építenének
A tervezet értelmében azonosítják és rangsorolják azokat a közösségeket, amelyek kritikus mértékben függnek az erdőktől, és megkönnyítik az erdei erőforrásokhoz való hozzáférésüket: a kormány pénzügyi forrásokat biztosít az erdei utak hálózatának kiterjesztésére, valamint a közösségekhez minél közelebbi tűzifatárolók építésére. Az állami és magán erdészeti hivatalok faanyageladásból származó bevételeinek legalább 5%-át, de legfeljebb 20%-át erdei utak és tűzifatárolók építésére fordítják.
Emellett Románia minden erdőtulajdonosa bekerül az Országos Erdőnyilvántartásba, összeállítják a magas természetvédelmi értékű ökoszisztémák nemzeti katalógusát, és a legalább 0,1 hektáros, a biológiai sokféleség fenntartásában nagy szerepet játszó erdőterületeket megvédik a kivágástól.
CSAK SAJÁT