Törvénytelen kétnyelvűség – bírósági döntéssel távolítják el egy Kovászna megyei helységnévtábláról a magyar feliratot

A Kovászna megyei tanácsnak el kell távolítania a kétnyelvű helységnévtáblákat Nagypatakon (Valea Mare), mert a brassói táblabíróság jogerős ítéletében helyt adott a Kovászna megyei prefektúra fellebbezésének. Elrendelték, hogy kizárólag az állam hivatalos nyelvén, azaz románul írhatják ki a község nevét.

Az Agerpres keddi beszámolója alapján a jogerős döntést hétfőn hirdette ki a barcasági ítélőtábla, az ügy viszont még két éve kezdődött, miután a Calea Neamului (Nemzet Útja) panaszt emelt a kétnyelvű felirat miatt a megyei prefektúrán. Azzal a kifogással éltek a község magyar nevének a feltüntetése ellen, hogy a helyi közigazgatási törvény kizárólag ott engedélyezi a kétnyelvű feliratot, ahol a kisebbségi lakosok aránya legalább 20 százalék, márpedig Nagypatakon a magyarság aránya 1 százalék alatt van.

Fotó: A Kovászna, a Hargita és a Maros megyei románok civil fórumának a Facebook-oldala

Alapfokon a Kovászna megyei törvényszék idén februárban hozott ítéletet, azt törölte el most el jogerősen a brassói táblabíróság, amely arra kötelezi a megyei önkormányzatot, hogy távolítsák el a két kétnyelvű helységnévtáblát és kizárólag román feliratút állítson vissza a helyükre.

Fotó: A Kovászna, a Hargita és a Maros megyei románok civil fórumának a Facebook-oldala

A Kovászna, Hargita és Maros megyei románok polgári fóruma Facebook-oldalán üdvözölte a döntést, amely megfogalmazásuk szerint megerősíttette a Kovászna megyei prefektúra korábbi döntését a többségében románok lakta térségek útjelzői kapcsán. „Fontos hangsúlyoznunk, hogy nem fogadhatjuk el, hogy a megyei tanács ilyen módszerekkel megpróbálja etnikai alapon megjelölni a területeket. A törvény győzedelmeskedett, a román nyelvet pedig civilizált és demokratikus módon védték meg a bíróságon” – fogalmaztak. Bejegyzésük alapján nem csak ők, hanem román polgármesterek, kulturális egyesületek is panaszt emeltek a kétnyelvű helységtábla miatt, szerintük ezzel hozzájárultak „a nemzeti identitásuk megvédéséhez”.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?