Törvény a demokrácia jövőjéért – Sürgeti a kommunista kultusz tiltását az IICCMER elnöke

Nyílt levélben kéri a koalíciós pártok képviselőit a Kommunizmus Bűneit Feltáró és a Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet (IICCMER) elnöke, Florin-Daniel Şandru, hogy haladéktalanul indítványozzanak és fogadjanak el egy törvényt a kommunista rezsim szimbólumainak és az azt támogatók kultuszának betiltásáról – írja az Agerpres.

A kezdeményezésről beszámoló szerdai Facebook-bejegyzésében Şandru hangsúlyozta, a kommunizmus iránti nosztalgiát mérő legutóbbi közvélemény-kutatás is igazolja, hogy határozott fellépésre van szükség a veszélyes jelenség visszaszorítására. Rámutatott, egy olyan időszakban, amikor a szélsőségesség és a múlt átírása egyre nagyobb teret nyer, a megfelelő jogi keret hiánya a totalitárius szimbólumok és ideológiák újraéledéséhez vezethet, ami ellenőrizhetetlen következményekkel járhat a társadalmi stabilitásra nézve.

Lépni kell | Fotó: CNSAS Facebook oldala

Şandru szerint egy, a kommunista rezsim szimbólumainak és támogatói kultuszának betiltásáról szóló törvény elfogadása nemcsak szükségszerű, hanem sürgős is. A döntés halogatása a totalitárius eszmék legitimálásának és a demokrácia megszilárdítására irányuló erőfeszítések aláásásának kockázatával jár – figyelmeztetett.

Mindezekre hivatkozva az IICCMER elnöke felkérte a kormánykoalíciót alkotó pártok képviselőit, hogy haladéktalanul kezdeményezzék a parlamentben „a román demokrácia jövője szempontjából elengedhetetlen jogszabály” elfogadását.

Az INSCOP által a Kommunizmus Bűneit Feltáró és a Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet megrendelésére készített felmérés eredményei szerint a megkérdezettek 48,4 százaléka azt mondta, hogy jobb volt az élet a kommunizmusban, 34,7 százalék szerint pedig rosszabbul éltek az emberek akkor.

A válaszadók 55,8 százaléka úgy véli, hogy a kommunista rendszer inkább jó volt Románia számára, míg 34,5 százalék ezzel ellentétes véleményen van.

A felmérésben részt vevők szerint 1989 előtt: egészségesebb volt az étel (85,1 százalék), az emberek segítőkészebbek voltak egymással (80 százalék), jobb volt a közbiztonság (75,1 százalék), többet termelt az ország, mint manapság (68,5 százalék), az állam jobban gondoskodott a polgárairól (66,4 százalék), kisebb volt a korrupció (65,1 százalék), az állami intézmények hatékonyabbak voltak (58,7 százalék), jobb volt az oktatáshoz való hozzáférés (49,9 százalék), jobb volt az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés (48,6 százalék), jobb volt az élet (48,4 százalék).

A megkérdezettek 77,2 százaléka úgy véli, hogy 1989 előtt Románia gazdagabb ország volt, mint ma, és 73,2 százalék szerint jobb volt a megítélése külföldön. Ugyanakkor 52,8 százalék úgy gondolja, hogy a kommunista rendszer idején kisebb volt az ipari szennyezés.

A polgárok 59,2 százaléka szerint a kommunista rezsim számos visszaélésért és bűncselekményért tehető felelőssé, míg 23,7 százalék nem ért egyet ezzel.

A felmérésben részt vevők 66,2 százaléka úgy véli, hogy Nicolae Ceauşescu jó vezető volt, 24,1 százalék rossz vezetőnek tartja.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?