Több mint 95 ezer állattenyésztő részesül állami támogatásban
Több mint 95 ezer állattartó összesen 454 millió lej támogatásban részesül, így akarja kompenzálni az állam a koronavírus-járvány indokolta korlátozó intézkedések és az ellátási láncok akadozása miatt az elmúlt két évben elszenvedett veszteségeik egy részét – közölte csütörtökön Adrian Chesnoiu mezőgazdasági miniszter.
A kormány csütörtöki ülésén fogadta el a marha-, sertés- és baromfitenyésztőknek szánt állami támogatásról szóló sürgősségi rendeletet.
A becslések szerint mintegy 95 ezer szarvasmarha-tenyésztő gazda és vállalkozás, illetve hozzávetőlegesen 600 sertés- és baromfitartó részesül az állami támogatásból.
Az igényléseket a sürgősségi kormányrendelet hatályba lépésének másnapjától számított 20 napon belül kell benyújtani, és a tervek szerint 2022. június 30-áig utalják a pénzt.
„A gazdáknak megemelkedett energiaárakkal kell dolgozni – gondoljunk akár a sertés, akár a szarvasmarha, vagy a szárnyas ágazatra –, ami az előállítási költségeket is növeli. Úgy gondolom, ezek az intézkedések az áremelkedéseket kompenzálni tudják. A kormánynak olyan intézkedéseket kell hozni, amivel az élelmiszerárakat stabilizálni tudja” – hangsúlyozta közleményében Magyar Lóránd parlamenti képviselő, a képviselőház mezőgazdasági szakbizottságának alelnöke, a Partiumi Falugazdász Hálózat koordinátora.
A csütörtöki kormányülésen elfogadott intézkedés révén a bajba került állattenyésztési ágazatok megsegítésére ezúttal 454 millió lejt szán a kormány, amiből 170,25 millió lejt a szarvasmarhatartók, 167,649 millió lejt a sertéstartók, 116 millió lejt pedig a baromfitartók támogatására fordítanak.
A támogatásra a szarvasmarhatartók közül azok a jogi és magánszemélyként működő, de állategészségügyi engedéllyel rendelkező gazdaságok jogosultak, akik 2022. január 31-én legalább 3 olyan szarvasmarhával rendelkeztek, amelyek a fenti referenciadátumig betöltötték a 16 hónapos kort. Amennyiben ezt a feltételt teljesítik, akkor a támogatásra jogosult állományba azok a gazdaságban található egyedek is besorolhatók, amelyek 2022. január 31-én elérték és betöltötték a 7 hónapos életkorukat. Az egyedesített állatoknak és a születési dátumaikra vonatkozó adatoknak természetesen az állategészségügyi adatbázisban is szerepelnie kell – hívja fel figyelmet Magyar Lóránd.
A sertéstartóknak címzett támogatás a jogi személyiségű telepek, illetve az egyéni és családi gazdaságként bejegyzett farmok működtetőinek szól, függetlenül attól, hogy hízlalási, vagy tenyésztési, szaporítási tevékenységet folytatnak. A támogatásra jelölhető sertésállomány számosállatban (UVM) kifejezett nagyságát a jogalkotók a tavalyi átlagállomány, vagy a 2021-es állatjóléti támogatásra jogosult sertésállomány nagyságához kötik. A támogatás várható mértéke számosállatonként 10 euró.
Hasonló szempont szerint, vagyis a 2021-es átlagállomány vagy az állatjóléti támogatásra jogosult baromfiállomány nagyságára igényelhetik a felajánlott rendkívüli támogatást a jogi személyiségű, illetve egyéni és családi gazdaságként engedélyezett szárnyastartók is. A számosállatban kifejezett támogatásra a húscsirkéket nevelő, valamint a tojástermelésre szakosodott baromfitelepek egyaránt jogosultak. Az egyedenkénti támogatás mértékét a támogatásra jelölt állomány és a rendelkezésre álló keretösszeg függvényében határozzák meg. A támogatási kérelmeket a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség megyei központjaiban fogadják, de a támogatáshoz szükséges igazolásokat elektronikus úton is benyújthatják a gazdák.
CSAK SAJÁT