Tizenkét év után búcsúzik Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke
Szombaton tartották Kató Béla püspök búcsúztató istentiszteletét a Farkas utcai templomban, ahol az egyházi elöljárók mellett felszólalt többek között dr. Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke is, de Orbán Viktor üzenetét is tolmácsolták.
Búcsúzik tisztségétől és papi tevékenységétől Ft. Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület tizenkét év után leköszönő püspöke. Búcsúztató istentiszteletét december 14-én, szombaton tartották a kolozsvári Farkas utcai templomban, ami rendkívüli helyet foglal el Kató szívében, ugyanis itt konfirmált 1968-ban, majd 1981-ben itt tette le lelkészi esküjét, 2013-ban pedig ugyanitt szentelték püspökké. Prédikációjában azt az igerészletet mondta újra, amit egykor a beiktató beszédében is: a csodálatos halfogásról, amikor bár a tanítványok elcsüggedve tértek vissza az éjjeli halászatról, mert nem fogtak semmit, Jézus szavára mégis kivetették hálóikat. Hitüknek köszönhetően pedig halakkal teli hálót húzhattak ki a bárkába. A leköszönő püspök elmondása szerint ugyanígy hitt és bízott ebben az elmúlt 12 évben, és ez meg is hozta a gyümölcsét: tele lett az ő bárkája is. „Nagyon nagy hálát adok azért, nem nekem kellett eldöntenem, hogy hol a helyem lelkileg. Szüleim, lelkipásztoraim, tanáraim tanítását kellett magamba szívnom azért, hogy megtaláljam a helyem” – mondta Kató Béla.
Az ünnepségen köszöntő- és egyben búcsúbeszédet mondtak egyházi és világi elöljárók is egyaránt, a sort az Erdélyi Református Egyházkerület új püspöke, dr. Kolumbán Vilmos József kezdte. Beszédében felelevenítette a református egyház rögös útját, a nehéz történelmi időszakokat, de szóba került Szász Domokos református lelkész is, aki haláláig püspökként szolgált.
Ezt követően Balog Zoltán a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke búcsúztatta Kató Bélát. Beszédében így méltatta a püspöki munkát: „Kevesen vállalják, de Kató Béla vállalta”. Elmondása szerint a püspök munkájával megmutatta, hogy „a magyar reformátusok összetartozásában micsoda erő van. Az egység azt jelenti, hogy létrehozzuk, használjuk, erővel töltjük meg azokat a helységeket, ahol bizalommal és bátorsággal tudunk közös gondjainkról beszélni egymással ” – fogalmazott Balog. Majd ezekkel a szavakkal fordult a püspökhoz: Köszönjük teremtő erődet, bölcsességed, székely furfangod, titokzatos mosolyod, humorod, bátorságod!”
Az erdélyi protestáns egyházak nevében Kovács István unitárius püspök mondott beszédet. Máté evangéliumából idézett: „Ti vagytok a világ világossága. Úgy ragyogjon a ti világosságotok az emberek előtt, hogy lássák jó cselekedeteiteket, és dicsőítsék a ti mennyei Atyátokat”. Kovács szerint Kató Béla mindig is ilyen világosságként volt jelen szolgálata alatt, sugározta a fényt a közösségnek, sőt szerinte egyértelműen „túlragyogta” a református egyház kereteit, törekedve az ökumenikus értékek hangsúlyozására.
Kovács Gergely, a gyulafehérvári római katolikus érsek mindössze öt évet dolgozott a püspök úrral, azonban ennyi idő is bőven elég volt ahhoz, hogy lássa, hogy mekkora lendülettel végezte a rábízott feladatokat. Jókívánságként humorosan megjegyezte, azt kívánja, hogy Mózeshez hasonlóan Kató Béláról is el lehessen mondani, hogy százhúsz esztendeig élt.
Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke is üzent a leköszönő püspöknek, gondolatait Brendus Réka, a Nemzetpolitikai Államtitkárság erdélyi főosztályvezetője tolmácsolta. A levélben az állt, hogy „bajban lehetnek azok, akik az Ön püspöki szolgálatának kézzelfogható eredményeit akarják számon tartani, hiszen sok történelmi épület és legendás intézmény felújítása mellett annyi az új templom, iskola és óvoda is, hogy napokig tartana” megszámolni azokat. Orbán úgy véli, Kató Béla sikeres munkája és szolgálata nagyban hozzájárult ahhoz, hogy „egyre inkább megéri Erdélyben magyarnak lenni”.
Az eseményen jelen volt dr. Kövér László, az Országgyűlés elnöke, aki beszédében Bethlen Gábort idézte: „Nem mindig lehet megtenni, amit kell, de mindig meg kell tenni, amit lehet”. Majd Kövér ezt az idézetet Kató Bélára formálta: „az elmúlt 45 esztendőben nemcsak azt tette meg, amit lehetett, hanem megtette azt is, ami a leginkább kellett. A hitéhez és szülőföldjéhez ragaszkodó erdélyi magyarságnak ugyanis leginkább az élő példa kell”. A püspök urat pedig pontosan ilyen példaként lehet emlegetni, aki „bebizonyította, hogy a helytállás nem csak szenvedés, hanem boldogság is”.
Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke is beszédet mondott a búcsúztatón. Elmondta, hogy bár Kató Béla püspöki pályafutása véget ér, azonban folytatja azt a sok évtizedes munkát, amit elkezdett, ha máshol nem is, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem kuratóriumának élén igen, majd rámutatott arra, hogy egészen biztos komoly tervei vannak, hiába vonul nyugdíjba. Kelemen elmondása szerint „az, hogy cselekvő ember, egy építő ember, az nyilvánvaló mindenki számára és szinte magától értetődő. Ilyennek rendelte őt a Teremtő”. Missziójának tartotta, hogy visszaadja az emberek hitét, hogy senki ne féljen a cselekvéstől, az újrakezdéstől, mert ő se rettent meg soha ezektől. „Kató püspök úrnak adott az Úr egy olyan talentumot, amelyre mindannyiunknak szüksége lenne: azt a tehetséget, azt a képességet, hogy felismerje a rendkívüli helyzeteket. De nem elég felismerni a rendkívüli helyzeteket, hanem tudni kell élni velük, cselekedni”.
Az ünnepségen jelen volt Dieter Bökemeier, a németországi Lippische Landeskirche ökumenikus kapcsolatokért felelős referense is, akinek beszédét tolmács segítségével értették meg a jelenlévők. Szót ejtett a püspökkel partnerségben végzett projektekről, találkozókról, konferenciák és őszintén reméli, hogy a partnerséget a következő püspök is folytatni szeretné, mert tervek már vannak hozzá. A felszólalók közt utolsóként dr. Buzogány Dezső, a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet professzora mutatta be meglepetésképpen a Kató Béla munkásságáról szóló kötetet, amely hamarosan megvásárolható lesz. És hogy miért készült el ez a kötet? Mivel Kató Béla püspök vastag betűkkel írta bele magát az erdélyi református egyháztörténetbe, úgyhogy lenyomat is kell róla.
Az emelkedett hangulatról és gyönyörű kórusművekről a sepsiszentgyörgyi Vártemplom kórusa gondoskodott, melynek karnagya Dénes Előd volt. Az ünnepség végén pedig a leköszönő püspök unokái búcsúztatták nagytatájukat énekükkel.
CSAK SAJÁT