Tiszteletbeli professzorrá avatta a BBTE dr. Lovász László matematikust

Átadta csütörtökön a Babeș–Bolyai Tudományegyetem vezetősége dr. Lovász László matematikusnak, a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem professor emeritusának a Doctor Honoris Causa címet.

Az ünnepeltet dr. Kristály Sándor egyetemi tanár köszöntötte angolul – tekintettel a román hallgatóságra –, beszédében összefoglalta Lovász László tudományos pályafutását, amely már a középiskolai évek alatt elkezdődött, ugyanis 1964 és 1966 között három egymást követő évben nyert aranyérmet a Nemzetközi Matematikai Diákolimpián. Matematikusként az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Természettudományi Karán 1971-ben végzett. Dr. Kristály László összefoglalójában elmondta: Lovász László egészen fiatalon, még „1981-ben hozta létre közösen Erdős Pállal és Babai Lászlóval a Combinatorica című folyóiratot, amelybe folyamatosan publikált és főszerkesztője is volt”.

A szerző felvétele

A matematika tudományágban elért eredményeit számos akadémiai tagsággal és kitüntetéssel ismerték el. 1981-ben a párizsi Európai Tudományos és Művészeti Akadémia, 1991-ben a londoni Európai Akadémia, 2007-ben pedig a Bolyai János alkotói díjjal tüntették ki, majd 2012-ben a kiemelkedő matematikai cikkeiért megkapta a Fulkerson-díjat, majd 2021-ben Ábel-díjas lett, amely a Norvég Tudományos Akadémia által 2003 óta évente odaítélt kitüntetés. „Az ő neve megtisztelő a mi nemzetközi missziónknak, ami iránymutatás a következő generációknak” – zárta a laudációt dr. Kristály Sándor.

Dr. Lovász László előadásában a königsbergi hidak problémájáról (egy híres matematikai probléma)  beszélt, majd kitért a gráfelméletre, amelynek kidolgozásához jelentősen hozzájárultak a magyar kombinatorikai iskola tagjai, köztük Lovász László is, de Kőnig Dénes, Egerváry Jenő, Erdős Pál, Gallai Tibor, Rényi Alfréd és Pósa Lajos is dolgozott az elmélet kidolgozásán. Többek között a tökéletes illeszkedés problémájára is keresték a választ, vajon párosíthatók-e élekkel egy gráf csomópontjai, de az utazó ügynök problémájáról is szó esett, ahol az a kérdés vetődik fel, hogy egy csomóponton egyszer lehet-e áthaladni? Az előadás végeztével Lovász László megköszönte a Doctor Honoris Causa címet, amivel a BBTE tüntette ki.

Dr. Soós Anna rektorhelyettes szerint a Babeș–Bolyai Tudományegyetem számára nagy megtiszteltetés, hogy Lovász László elfogadta a tiszteletbeli professzori címet. A BBTE nemrég ünnepelte a kolozsvári magyar felsőoktatás 150 éves fennállását, a kezdetekben a matematika volt az egyik húzóágazata, hiszen nagy nevek voltak jelen már akkor is az egyetem életében. A rektorhelyettes szerint Lovász László olyan magas szintre emelte tudását, mint egykor a BBTE neves tanárai: Farkas Gyula, Riesz Frigyes vagy Fehér Lipót.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?