Tervezet: az ásványvíz- és a felszíni kitermelésből származó bányailleték a helyi közösségeket szolgálja

A helyi és megyei önkormányzatoknál marad és a helyi közösségek céljait szolgálja a felszíni kitermelésből származó bányailletékek nyolcvan százaléka – a rendelkezések gyakorlatba ültetésére dolgozott ki metodológiát a fejlesztési minisztérium.

Cseke Attila fejlesztési miniszter elmondta: a jogszabálytervezetet kedden bocsátotta közvitára a szaktárca. „Az illeték plusz jövedelmet jelent az önkormányzatok számára, amelyet a helyi közösség terveinek megvalósítására fordíthat” – nyilatkozta a szaktárcavezető.

Fotó: RMDSZTörvény szavatolja: a felszíni kitermelésből származó bányailleték nyolcvan százaléka a helyi és a megyei önkormányzatnál marad, az államkassza a jövedelem húsz százalékában részesül. Gyakorlati metodológia hiányában azonban az előírásokat nem tartják be – hívta fel a figyelmet a miniszter, majd hozzátette: a közvitára bocsátott tervezet ezt orvosolja.

A jogszabály értelmében az ásványvíz kitermeléséből származó illeték, illetve a kavics-, homok-, agyag- vagy márványbányák által fizetett illeték húsz százalékát az államkincstárba, nyolcvan százalékát pedig közvetlenül a helyi, illetve a megyei önkormányzatokhoz kell utalja minden kitermelő.
„A közvitára bocsátott tervezettel érvényt szerzünk az önkormányzatok meglévő jogainak. A közigazgatási törvénykönyv hatályos rendelkezései szerint az illeték nagy része a helyi és megyei költségvetéseket illeti, az új rendelkezés értelmében a helyi közösségek meg is kaphatják az őket illető összegeket” – hangsúlyozta Cseke Attila.

A javaslat szerint például a székelyföldi ásványvíz-kitermelésből származó illeték 35%-át  a helyi, 45%-át  a megyei önkormányzatnak és 20%-át az államkasszához kell utalja a kitermelő havonta, negyedévente, félévente vagy évente a kitermelési szerződés szerint. A más felszíni kitermelésből származó illetékek – amelyek az állam által árendába bocsátott mezőgazdasági területekre vonatkoznak –  40%-a a helyi önkormányzat, 40%-a a megyei önkormányzat kincstárába kerül, és 20%-át az állam kapja meg.

Kapcsolódók

Kimaradt?