Temes megyében robbanásszerűen megnőtt a bárányhimlős esetek száma

A temesvári Victor Babeş Járványkórház vezetői szerint a megyében „robbanásszerűen megnőtt a bárányhimlős (varicella) esetek száma”, az elmúlt héten naponta három-négy beteget vizsgáltak ki, két gyerek pedig szövődmények miatt kórházba került és megfigyelés alatt áll.

A temesvári Victor Babeş Járványkórház | Fotó: az intézmény Facebook-oldalaA temesvári Victor Babeş Járványkórház | Fotó: az intézmény Facebook-oldalaAz orvosok szerint két év után, amely alatt a koronavírus-járvány elleni védekezési intézkedéseknek, a védőmaszk viselésének és az elkülönítésnek köszönhetően Temes megyében egyetlen bárányhimlős esetet sem jegyeztek, a következő időszakban jelentősen megnőhet a bárányhimlős betegek száma.

A kórház járványorvosa, Adelina Marinescu szerint a járóbetegrendelőbe vizsgálatokra érkezők többségénél a betegség enyhe formája alakult ki, amely nem igényelt kórházi kezelést. Az egyik kórházba került gyereknél agyvelőgyulladás alakult ki, de az állapota stabil, a másik gyereket pedig hosszan tartó láz miatt utalták be megfigyelésre és további vizsgálatok elvégzésére.

Az orvos szerint az esetek többségében nincs szükség kórházi kivizsgálásra, a betegek továbbra is a háziorvos gondozása és ellenőrzése alatt maradhatnak, de vannak olyan esetek is, amikor szövődmény alakul ki, és gondos megfigyelésre van szükség. Az egyik szövődmény az agyvelőgyulladás, melynek tünetei között van a magas láz, fejfájás, hányás, reflex- és mozgászavar, járászavar.

Felnőtteknél is kialakulhat a betegség súlyos formája – figyelmeztetett. „A védőoltás a legjobb módja a védekezésnek. A varicella elleni védőoltás azonban nem szerepel a gyerekek oltási tervében, de a szérumot a kicsik kilenc hónapos kora után bármikor be lehet adni. A vakcinát 12 éves korig ajánlott beadni, de felnőttek is beolthatók. A védőoltás élethosszig tartó védelmet biztosít, ehhez két dózis beadására van szükség, több mint hat hetes különbséggel a kettő között” – mondta a szakember. Ha a betegség mégis megjelenik felnőttkorban olyanoknál, akiket gyerekkorban beoltottak, lefolyása enyhe lesz – tette hozzá.

A bárányhimlő hólyagos, viszkető kiütéssel járó heveny fertőző betegség. Kórokozója, a varicella-zoster vírus közvetlen érintkezés (használati tárgyakkal), valamint cseppfertőzés útján levegőn keresztül (köhögéssel, tüsszentéssel, beszéddel) is terjed. A lappangási idő 14 nap, de lehet ennél hosszabb is. A fertőző időszak jellemzően két hét, a lappangási idő utolsó napjaitól (azaz már az első pöttyök megjelenését megelőzően), egészen a hólyagok pörkösödéséig tart.

Kapcsolódók

Kimaradt?