Technikai és adminisztratív akadályok miatt késik a csíkszeredai hulladékudvar működésének elindulása

Csaknem másfél évvel ezelőtt, 2024 decemberében írták alá azt a kivitelezési szerződést, amelynek nyomán elkészülhet az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) által finanszírozott hulladékudvar Csíkszeredában. A többféle hulladéktípus szakszerű begyűjtését lehetővé tevő létesítménynek 2025 szeptemberéig meg kellett volna nyílnia, azonban ez a mai napig nem történt meg.

Az előzetes tervek szerint tavaly szeptemberben nyitotta volna meg a kapuit Csíkszeredában a helyi köztisztasági vállalat, az ECO Csík Kft. Hajnal utcai telepén az a hulladékudvar, amelynek kivitelezésére 2024 decemberében írta alá a szerződést a csíkszeredai önkormányzat és a székelyudvarhelyi Viaduct Kft.A tervek megvalósultak. Már csak villany és működtető kell. | Fotó: Korábbi felvétel / F.E.

A 2024-ben aláírt szerződés értéke 4,5 millió lej, amelyből 2,5 millió lejt tesz ki a különböző hulladéktípusok befogadására alkalmas konténerek elhelyezéséhez szükséges platform kialakítása. Hargita megyében egyébként a csíkszeredaival együtt kilenc hasonló hulladékudvar kiépítése indult el. Csíkszeredában, a többi hasonló megyei helyszínhez, a betonplatformok elkészültek.

Sőt, mint Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere a Maszol érdeklődésére elmondta, a hulladékok tárolására alkalmas konténerek is megérkeztek és a helyükre kerültek. (Ezek beszerzését egyébként a Környezetvédelmi Minisztérium végezte központi licit alapján – szerk. megj.). A működtetésnek a továbbiakban részben műszaki okai vannak, ugyanis hiányzik még a megfelelő elektromos hálózat kiépítése, tudtuk meg.

A hulladékszállítást végző konzorcium fogja működtetni a hulladékudvarokat is Hargita megyében. | Fotó: Hargita Megye Tanácsa

„Kérdéses még az is, hogy miként lesz a működtetés. Nekünk korábbban volt egy olyan elképzelésünk, hogy a hulladékudvart is az ECO Csík Kft-n keresztül fogjuk működtetni. Csakhogy időközben aláírták a megyei hulladékszállításásról szóló szerződést, amely tartalmazza, hogy ezt a tevékenységet is csak ők tudják ellátni. Tehát a megyében lévő összes hulladékudvart a nyertes konzorcium fogja működtetni. Valószínű, hogy ebből kifolyólag ősszel fog beindulni a hulladékudvar is, amikor elindítja a szolgáltatást a konzorcium, amely megnyerte a licitet” – foglalta össze Bors Béla. A működtetés pontos mikéntjéről éppen ezen a héten tervez egyeztetést az említett konzorcium képviselőivel a csíkszeredai városvezetés, tette hozzá.

Az alpolgármester kitért arra is, hogy pontosan meghatározott feltételek mellett lehet majd igénybe venni a hulladékudvar szolgáltatásait annak érdekében, hogy ne történjenek visszaélések.

Bors Béla azt is megosztotta, hogy az ECO Csík Kft. telephelyétől a hulladékudvart a tervek szerint kerítéssel fogják elválasztani. Erre azért van szükség, mert korábban azt tervezték, hogy a helyi köztisztasági vállalat kezelésében lesz a telep, ám a megyei szerződés aláírásával ez megváltozott, így el kell különítsék annak működését fizikailag is.

„Azt látjuk, hogy igény van erre a szolgáltatásra, hiszen minden hónap első hétfőjén ingyenes a lomtalanítás, ami van az ECO Csíknál, az is népszerű a lakosság körében. Bízom benne, hogy a hulladékudvar működtetése által meg fog szűnni, de legalábbis nagyon drasztikusan csökken majd a környezetben elhagyott szemétmennyiség. Sajnos napjainkban még mindig fedezünk fel újabb és újabb illegális hulladéklerakókat. Azt tudnia kell mindenkinek, hogy nem éri meg, mert a büntetések busásak. Arra biztatunk mindenkit, hogy használja majd ki a hulladékudvar adta lehetőségeket” – fogalmazott Bors Béla.

A csíkszeredai hulladékudvarban olyan speciális hulladékokat lehet majd leadni, amelyek jelenleg gondot okoznak a csíkszeredaiaknak. Ilyenek az akkumulátorok, gumiabroncsok, bútorhulladékok, vegyszeres palackok, különböző fémhulladékok, lejárt gyógyszerek vagy használt ruhák. A hulladékudvarba a lakosság önállóan viheti majd be a szemetet, amely mérlegelést követően a típusának megfelelő hulladéktárolóba kerül. A leadás ingyenes, kivételt képez a bizonyos súlyhatárt meghaladó építési törmelék.

A tizennégy konténer a következő hulladéktípusok befogadására lesz alkalmas:

  • veszélyes hulladékok
  • lejárt gyógyszerek
  • használt ruhák és textíliák
  • elektronikai cikkek
  • háztartási nagyhulladékok
  • karton
  • műanyag
  • fa
  • bútor
  • síküveg
  • autógumi
  • kertből származó zöldhulladék
  • építkezésből származó hulladék (két típusú)
  • kisállattetemek
16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?