banner_XeiDH3Xk_970x250 (2).gif
banner_4EVo0Oj9_kuk maszol webbanner 300x250.gif

Sok helyen már csak okoskukák vannak Csíkszeredában: hamarosan térfigyelőkamerákat is felszerelnek

Bár több helyszínen még nem használják rendeltetésszerűen, illetve meg is rongálták a Csíkszeredában év elején átadott digitális hulladékszigeteket, az összkép mégsem teljesen negatív. Folyamatosan távolítják el a régi típusú szeméttárolókat az „okoskukák” mellől.

Vegyes tapasztalatokról számolt be az év elején üzembe helyezett digitális hulladékszigetekkel kapcsolatosan a Maszol érdeklődésére Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere.

A kisebb lakóközösségekkönnyebben alkalmazkodtak az új rendszerhez | A szerző felvételeiMint a városvezető elöljáróban megosztotta, a csíkszeredai városházának két olyan, európai uniós támogatást elnyert pályázata van, amely digitális hulladéktárolók felállítását célozza. Az első pályázatból beszerzett 50 darab digitális hulladékszigetet már felállították a városban és átadták használatba.

A városvezető szerint az egyik legnagyobb újdonság, hogy először teremtették meg annak a lehetőségét, hogy a biológiailag lebomló háztartási hulladékot külön lehet gyűjteni. Bors Béla hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a pályázati kiírás által megfogalmazott „amennyit szemetelsz, annyit fizetsz” elv semmiképpen nem jelenti azt, hogy bárki számára is olcsóbbá válna a hulladékszállítás. A szelektíven végzett, tudatos hulladékgyűjtéssel és az okoskukák rendeltetésszerű használatával viszont el lehet érni azt, hogy ne növekedjenek a szemétszállítás díjai.

Mint Bors Béla beszámolt róla: a szigetek használatával kapcsolatos tapasztalatok nagyon eltérők az egyes helyszínekek. „Vannak nagyon jó példák, érdekes, hogy inkább a kisebb lakóközösségeknél tapasztaltunk ilyet, ahol első perctől pozitívan fogadták a lakók, és tudták használni a kártyával és a telefonos alkalmazással is” – osztotta meg. Ugyanakkor nagyobb „gócpontoknál”, például a Decemberi forradalom utca közelségében, vagy a Kalász lakónegyedben sok szemetet hagynak az emberek a hulladéktárolók mellett, vagy tesznek a még ott található hagyományos tárolókba.

Sokan még mindig inkább a tárolók mellé teszik a szemetet

„Lassan azért összeszedjük a digitális hulladékszigetek mellett lévő 1100 literes kukákat, mert úgy látjuk, hogy valamiért kényelmesebb abba beledobni, mint a digitális hulladéktárolóba. Abban az esetben, amikor meggyőződtünk arról, hogy mindenkinek a kezében van a kártya, illetve van applikációja is, összegyűjtjük a hagyományos szemeteseket. Attól a perctől kezdve már illegális szemételhagyásnak számít, ha valaki a tárolók mellé teszi le a hulladékot. A cél nem a büntetés, de le szeretnénk zárni a »szemétturizmust« is”. Arra a hulladékra gondolok, amit más településről vagy hétvégi övezetekből behordanak” – mondta el az alpolgármester.

Bors Béla a különböző internetes fórumokon megjelenő, szeméthegyeket ábrázoló csíkszeredai felvételekkel kapcsolatosan elmondta: számos helyen valóban óriási szemét halmozódik fel rendszeresen a tárolók környékén. Ezzel kapcsolatban kifejtette: nem gondolja, hogy szándékosan bojkottálná a lakosság az új szemeteseket, sokkal inkább az a gond, hogy nem tudják azokat megfelelően használni.

A hulladékgazdálkodási vállalat munkatársa a tárolóba pakolja a mellé helyezett szemetet

Több helyszínen is előfordult, hogy az új szeméttárolókat megrongálták, felfeszítették. „Az első perctől láttuk, hogy a zárszerkezetek nem a legbiztonságosabbak és a guberálók nagy könnyedséggel ki tudják nyitni. Ezt jeleztük már a beszállító felé és közösen keressük a megoldást másféle zár alkalmazására. De azt is látom, hogy elkerülhetetlen az is, hogy ezeket a hulladéktároló szigeteket, főleg a nagyobbakat, bekamerázzuk. Éppen a mai nap (szerdán – szerk.megj.) írtam alá az ezzel kapcsolatos szerződést, a digitális hulladékszigetek egy részéhez kamerákat szerelünk fel, hogy beazonosíthassuk a rongálókat és az illegális szemételhagyókat” – tájékoztatott az alpolgármester.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?