Tanévkezdés és újjáépítés a leégett trunki Magyar Házban
A tanév zökkenőmentesen megkezdődött a Modvai Csángómagyarok Szövetsége által szervezett foglalkozások számára, de a trunki Magyar Ház leégése után még mindig számos kihívással kell szembenézniük – nyilatkozta a Maszolnak Pogár László elnök.
Az iskolaigazgatóval sikerült megegyezni egy ideiglenes helyszínről, ahol december végéig folytathatják tevékenységeiket, ám a hosszú távú megoldás még kérdéses. A helyi állami iskolát ugyanis hamarosan felújítják, így a község más településéről is át kell majd költöztetni az ottani gyerekeket – nyilatkozta a Maszolnak Pogár László, a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének elnöke.
Közölte, bár a foglalkozások – köztük a hagyományőrzés, zeneoktatás és kézműves tevékenységek – folytatódnak, az új helyszín nem teljesen felel meg az eredeti céloknak. A trunki Magyar Házban például napközis oktatás is folyt, ám az új helyen, egy állami iskolában, a hely adottságai miatt csak délután használhatják a termet, így az altatás már nem megoldható.
Pogár László elmondta, a leégett Magyar Ház újjáépítésének folyamata már elindult: a szükséges dokumentációk és tervek szeptember végére készülnek el. Az épület falait nem kell teljesen lebontani, négy épségben maradt.
A felújítás költségeit 165 ezer euróra becsülik, amelyből eddig körülbelül 8 millió forintot sikerült összegyűjteni magánadakozásból. A magyar kormány részéről is van ígéret támogatásra – mondta a csángómagyarok szövetségének elnöke.
Pogár László reményeit fejezte ki, hogy az újjáépítést októberben elkezdődik, és ha minden terv szerint halad, a második félévet már a felújított épületben kezdhetik meg. Az is lehetséges, hogy a karácsonyi vakáció után már visszaköltözhetnek az újjáépített Magyar Házba – tette hozzá az elnök.
Kérdésünkre elmondta, önkéntes segítséget eddig csak a tűzeset utáni takarításhoz kértek, de amint elindul az építkezés, és kiderül, hogy milyen munkálatokra lesz szükség, ismét a közösség összefogására is alapoznak.
A trunki Magyar Ház újjáépítése nemcsak az oktatás folytatása szempontjából fontos, hanem a helyi közösség számára is, hiszen a Magyar Ház a csángó kultúra és hagyományok megőrzésének egyik központja.
CSAK SAJÁT