Tánczos Barna: megbírságoltak egy illegális székelyudvarhelyi kőfejtő céget

Ötvenezer lejes bírságot szabott ki a Környezetvédelmi Őrség arra a Hargita megyei cégre, amelyik törvénytelenül és hamis dokumentumok alapján termelte ki az építkezéshez szükséges nyersanyagokat Székelyudvarhely határában – közölte Tánczos Barnakörnyezetvédelmi miniszter az RMDSZ hírlevelében.

A kép illusztráció | Forrás: rmdsz.roAz érintett cég a Rez-tetőn, a térség lakóinak kirándulóhelyén, egy természeti nevezetességben tett kárt – fogalmazott a tárcavezető. „Egy több éve tartó törvénytelenséget tárt fel a helyi sajtó, amelynek nyomán szeptemberben ellenőrzést rendeltem el. A vizsgálatok beigazolták a gyanút. Az engedély be nem tartása miatt a szaktárca megbüntette a kitermelést végző céget a Környezetvédelmi Őrségen keresztül, továbbá javasoltuk az engedély felfüggesztését, amennyiben 60 napon belül nem teljesíti a törvény által előírt feltételeket. Célunk megálljt parancsolni minden környezetromboló kitermelésnek, éppen ezért az elmúlt időszakban számos helyszínen végeztünk ellenőrzéseket” – tájékoztatott Tánczos Barna.

A történetet Ribizlibánya: az új udvarhelyi sikersztori címen írta meg több mint négy évvel ezelőtt az uh.ro helyi portál, mely azóta többször is foglalkozott a törvénysértés témájával. Tánczos Barna közölte: a sódert kitermelő cég törvénytelenül és hamis dokumentumok alapján termelte ki az építkezéshez szükséges nyersanyagokat. (MTI)

A miniszter rámutatott: az építőipari nyersanyag-kitermelés számos gondot okoz Romániában és hatalmas károkat okoz a környezetnek. A szaktárca élén folyamatosan azon dolgoznak, hogy szigorú szabályokat vezessenek be a természetre káros tevékenység esetében. Idén 124 ellenőrzésből 62 büntetést róttak ki a környezetvédelmi őrség munkatársai, összesen 2,09 millió lej értékben.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

„Kötelességünk megakadályozni az ilyen jellegű tevékenységeket és kizárólag nyomós indokok alapján hagyhatjuk jóvá a kitermelést. Ilyen például a homok és kavics árvízvédelmi célt szolgáló kitermelése, vagy az omlásveszélyes hegyoldalak biztonságossá tétele céljából elindított munkafolyamat. A székelyudvarhelyi eset csak egy a sok közül. Ezúton is köszönöm a Környezetvédelmi Őrség felügyelőinek a munkáját – ember- és erőforráshiány van ezen területen, pedig a törvények betartatásának semmi nem szabhat gátat. Ezért mandátumom egyik prioritásának tartom a Környezetvédelmi Őrségek megerősítését, hogy ne kelljen se pénz-, se emberhiánnyal szembesülniük, és hogy csak a környezet védelmére koncentrálhassanak” – fogalmazott a környezetvédelmi miniszter.

A válaszadás jogán

A replika jogán pontosítási kérelmet juttatott el szerkesztőségünkhöz a Kadicsfalfi Halastó Kft. Amint fogalmaznak, a Maszol által is közreadott közleményben véleményük szerint helytelen az „illegális” kifejezés használata.

„A cikkben szereplő ’illegális’ kifejezés olyan súlyos és elfogadhatatlan kijelentés, amely arra kényszerít minket, hogy tájékoztassuk önöket és rendelkezésükre bocsássuk társaságunk kitermelési és környezetvédelmi engedélyét. Ezen engedélyek értelmében társaságunk törvényesen végzi a kitermelési tevékenységet, a kitermelési munkálatok előrehaladásának függvényében kerül sor a beültetési munkálatokra, amelyek a felső teraszon már elkészültek” – olvasható a vállalkozás állásfoglalásában. Hozzáteszik, hogy „2017-től a nemzeti bánya felügyelőségtől hivatalos és törvényes kitermelési engedélyeket kért és kapott, amelyek alapján legálisan végezte és végzi tevékenységét”.

Az ügyben megkerestük a Hargita megyei Környezetőrséget is. Balla Izabella igazgató a Maszolnak megerősítette: a vállalkozást nem az engedélyek hiánya, hanem az ezekben szereplő feltételek megszegése miatt büntették meg. A környezetvédelmi bírság mellett pedig kezdeményezték a vállalkozás működési és kitermelési engedélyének a felfüggesztését, amennyiben 60 napon belül nem teljesíti a törvény által előírt feltételeket.

Kapcsolódók

Kimaradt?