Tánczos Barna: az ország képes lehívni az uniós forrásokat – rekordberuházásokat terveznek
Románia közel 100 százalékban lehívja a helyreállítási terv (PNRR) forrásait, még akkor is, ha az Európai Unió nem hosszabbítja meg a határidőt, jelentette ki Tánczos Barna pénzügyminiszter csütörtök este.
„Amikor azt mondom, hogy közel 100%-hoz fogunk jutni, azt komolyan is gondolom, mert: a 2014–2021-es pályázati időszak végén – emlékezetből mondom, remélem nem tévedek – 98,8–98,9%-os volt a forráslehívás. Tehát nem igaz, hogy Románia képtelen forrásokat lehívni” – szögezte le a miniszter.
Hozzátette, a kohéziós alapok esetében óriási mértékű a túlvállalás, igyekeznek ezt 150%-on tartani, hogy ne terheljék túl a költségvetést. Ezek érett projektek, az önkormányzatok, polgármesteri hivatalok, megyei tanácsok megtanulták, hogyan kell jól előkészített projekteket kidolgozni és időben lehívni a forrásokat, idézi Tánczos Barna nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
A miniszter, aki Craiován a Romániai Városok Szövetségének ülésén vett részt,
hozzátette, hogy a kormány ebben a hónapban több PNRR-s projektcsomagot áthelyez, azokat amelyek nem fejezhetőek be 2026 augusztusáig, és olyanokkal helyettesíti, amelyeket biztosan le lehet addig zárni. Ezeket már most is országos forrásokból finanszírozzák.
„Például a Fejlesztési Minisztérium Anghel Saligny programjaiból, vagy a Környezetvédelmi Alap Igazgatósága által finanszírozott projektekből. Ezek a csomagok milliárd eurókat érnek, és ezek áthelyezésével teret teremtünk a finanszírozás biztosítására olyan projekteknek, amelyek bár kikerülnek a PNRR-ből, a következő években folytathatók. Tehát mindent meg fogunk tenni azért, hogy a beruházások üteme ne lassuljon. Idén 150 milliárd lejnyi beruházás van betervezve a költségvetésben, célunk ennek a gyakorlatilag történelmi rekordnak az elérése, valamint a gazdasági növekedés biztosítása Romániában” – fogalmazott az RMDSZ minisztere.
Hozzátette: „Látjuk, mi történik világszerte – Európában lassul a gazdasági növekedés, az ipari és autóipari megrendelések visszaeshetnek –, nekünk pedig a saját erőforrásainkra, saját kapacitásainkra kell támaszkodnunk, és a romániai vállalatok számára állami megrendelésekkel kell biztosítanunk a munkahelyeket és az adó- és járulékfizetést”.
CSAK SAJÁT