Súlyosan érintette a szárazság az állattenyésztőket is – sürgősségi segélyt kapnak
Sürgősségi pénzügyi segélyt kapnak a juh- és kecsketenyésztők a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti szárazság miatt. Az igényléseket a gazdáknak március 21-ig kell leadniuk a mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökséghez (APIA), a támogatásokat pedig április 30-ig fizetik ki.
A támogatás célja a gazdálkodók kompenzálása egy vissza nem térítendő támogatási program keretében, ami hozzájárul a juh- és kecsketenyésztő gazdálkodók megsegítéséhez, biztosítva számukra a pénzügyi stabilitást és a fenntartható állattartást a szárazság okozta kihívások ellenére. Florin-Ionuț Barbu mezőgazdasági miniszter hangsúlyozta, hogy a szárazság jelentős takarmányhiányt és gazdasági nehézségeket okozott az állattartóknak, ezért elengedhetetlen volt egy gyors beavatkozás. A támogatás segíti a tenyésztőket abban, hogy fenntartsák tevékenységüket, megvásárolják a szükséges takarmányt, és elkerüljék a túlzott eladósodást vagy vállalkozásuk megszűnését.
A program keretében az egyedenkénti támogatás összege 248 lej fiatal nőivarú juh vagy kecske után. Azok a gazdák jogosultak a támogatásra, akik 2024. augusztus 31-én legalább 50 és legfeljebb 300 fiatal nőivarú juhot vagy kecskét tartottak nyilvántartásba vett telephelyükön (ANSVSA-kóddal). Azok az állattartók, akik 300-nál több egyeddel rendelkeznek, legfeljebb 300 egyedre kaphatnak támogatást, feltéve, hogy legalább 50 állattal rendelkeznek egy regisztrált gazdaságban.
A támogatási program teljes költségvetése 238,8 millió lej, amely 48 millió eurónak felel meg. Ennek forrásai: 21,6 millió euró az Európai Mezőgazdasági Garanciaalapból (FEGA), 26,4 millió euró a román állami költségvetésből, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium által biztosítva. A támogatási kérelmeket a rendelet hatálybalépésétől számított 20 munkanapon belül kell benyújtani a szükséges igazoló dokumentumokkal együtt. A támogatási összegeket legkésőbb április 30-ig folyósítják.
A támogatást igényelhetik magánszemélyek (PF), egyéni vállalkozók (PFA), egyéni (II) és családi vállalkozások (IF), mezőgazdasági társaságok (a 36/1991-es törvény alapján) és jogi személyek.
A támogatás igényléséhez több feltételnek is meg kell feleli: legalább 50 nőivarú fiatal juh vagy kecske (1–12 hónapos) megléte 2024. augusztus 31-én, nyilvántartásba véve egy ANSVSA-kóddal rendelkező gazdaságban.
A gazdák április végéig megkapják a pénzt
Nagy segítség lenne a gazdák számára ez a támogatás, mert ha nem is fedezi teljesen a veszteségeket, komoly segítség – mondta érdeklődésünkre a gyergyóditrói Bajkó Zoltán állattenyésztő mérnök, falugazdász, aki megjegyezte, hogy a tenyésztők szerették volna, ha már 20 állat után adták volna ezt a támogatást, de végül csak 50 állat felett lehet igényelni.
Az érintett gazdák az igényléseiket március 31-ig kell leadják az APIA központjaiban, online is van lehetőség igényelni a támogatást, de ahhoz szükséges az elektromos aláírás megléte – fogalmazott megkeresésünkre Váncsa Rozália, a Hargita megyei APIA munkatársa. Elmondta: a támogatást április 30-ig fizetik ki a kérelmezőknek, ugyanakkor nagyon fontos, hogy az igénylőnek legyen területalapú támogatása 2024-ben, és lényeges, hogy az állatorvos részéről is legyen igazolás.
Kapcsolódó
CSAK SAJÁT