Tamás Sándor: „az emberek elvárásaira jobban figyelünk”
Ötödik tanácselnöki mandátumát kezdte meg szerdán Tamás Sándor a háromszéki önkormányzat élén. Az új összetételű megyei tanács alakuló ülésén mondott székfoglaló beszédében Tamás Sándor azt a célt fogalmazta meg, hogy nemcsak a megye fejlesztését folytatják, hanem minőségibb munkát fognak végezni, és az emberek elvárásaira jobban figyelnek.
„Az elkövetkező időszakban nemcsak utat, hidat, kórházat akarunk építeni, hanem a hozzánk tartozó intézmények szolgáltatásainak minőségét fogjuk növelni. Tehát: jobb utat és jobb hidat akarunk építeni. Jobb kórházi ellátást akarunk biztosítani, jobban fogunk vigyázni környezetünkre, bővebb lesz a kulturális kínálat” – mondta Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának újraválasztott elnöke szerdai székfoglaló beszédében.
Hozzátette: „nem tökéletes minden Háromszéken sem. Sok még a munka, van napi bosszúság elég, de mindent összevetve, egyre jobb itthon, Háromszéken élni. Ebben a zűrzavaros világban az emberek értékelik, hogy itt, Háromszéken béke és biztonság van. Ezt akarjuk továbbra is fenntartani.”
Nem könyvelők, hanem cselekvő alakítók
Tamás Sándor felidézte, hogy Antal Árpáddal közösen, 16 évvel ezelőtt úgy jöttek haza a bukaresti parlamentből, hogy tudták: nem könyvelői, hanem cselekvő alakítói akarnak lenni szülőföldjüknek.
„Csak akkor tudunk fejlődni, csak akkor tudunk közösségként nemzeti ügyekben eredményeket elérni, ha van összhang, és ha egy csapatként tudunk működni”, mutatott rá a háromszéki tanácselnök. „Megteremtettük a társadalmi-politikai békét magyar–magyar és magyar–román tengelyen is, azon voltunk, hogy együtt tudjunk működni a székelyföldi megyékkel, és együtt tudjunk működni regionális partnerünkkel, Brassó megyével is. Álmainkból így építhettünk kézzelfogható megvalósításokat”, fogalmazott Tamás Sándor. Az elmúlt 16 év tanácselnöki munkáját összefoglalva felidézte, hogy az első fejlesztési pályázatok a megyei hulladékgazdálkodási rendszer kiépítése, a Kézdivásárhely és Kovászna közötti megyei út újjáépítése és a megyei kórház korszerűsítése voltak. A 2012–2016 közötti időszakban dolgozták ki a Potsa József Megyefejlesztési és Közösségépítő Programot, tudva, hogy „programokban és rendszerben való gondolkodással lehet eredményt elérni”.
Ennek mentén a helyi önkormányzatokkal közösen elindították a vidékfejlesztési programokat: a játszóterek és kultúrotthonok mellett orvosi rendelők, iskolák-óvodák, sportbázisok felújítását, felszerelését támogatták, és iskolatáskát adnak minden kezdő kisdiáknak, számolt be a tanácselnök. „Ekkor próbáltuk ki, hogy hogyan kell hidat építeni. Az első nagy munka egy 110 méter hosszú beton híd volt az Olt felett, Apáca és Nagyajta között. Azóta 12 új hidat építettünk és másik 13-at az alapjaitól kezdve újítottunk fel”, sorolta.
Tamás Sándor úgy értékelte, hogy 2016–2020 a megpróbáltatások időszaka volt. Elmondta, a Covid-világjárvány addig sosem látott helyzetbe hozott embereket, családokat és döntéshozókat egyaránt, de azokban az években sikerül létrehozni az oltszemi fogathajtópályát, újraépítették a kommandói tábort, átszervezték a gyermekvédelmi rendszert és a régi nagy elhelyező központok helyett családias lakásotthonokat építettek. „A 2020-2024-es mandátumban megtanultunk kevesebből is többet kigazdálkodni. A szomszédban dúló háború gazdasági hatása miatt sokszor térdre rogytunk, de nem torpantunk meg: haladtunk a megye legnagyobb összehangolt beruházásával, az erdővidéki úthálózat újjáépítésével, fejlesztjük a megyei sürgősségi kórházat, a sáros-poros út helyett aszfaltos utat építettünk a Nagyborosnyó-Bodzaforduló között, újjávarázsoltuk a Székely Nemzeti Múzeumot, új tüdőkórházat építünk a megyének. Elkezdte működését a vidombáki repülőtér, amelynek megépítését mi, Háromszékről is támogattuk”, összegezte az elmúlt négy évet is Tamás Sándor.
Egyik kézzel építeni, másik kézzel védekezni
A háromszéki önkormányzat alakuló ülésén felszólalt Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester is, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy a következő év kihívása az lesz, hogy megakadályozzák az ország közigazgatási átszervezéséről szoló „buta és veszélyes” kezdeményezéseket.
Most közigazgatási váltás elé nézünk, mondta Antal Árpád, aki felhívta a figyelmet, hogy az egyik párt már beterjesztette a törvénytervezetét, amely felszámolná a jelenlegi megyéket és a jelenlegi fejlesztési régiókat alakítaná át megyékké. Ez a háromszékiek számára azt jelentené, hogy egy olyan óriás megyébe kerülnének, amelyben a gyulafehérvári megyeközpontba kellene több órát utazni az ügyes-bajos dolgok intézéséért. „Egyik kezünkkel építjük a szülőföldünket és a másik kezünkkel védekeznünk kell. Ehhez mindenkire szükség van”, mutatott rá Antal Árpád.
CSAK SAJÁT