„Szolgálati” kormány az RMDSZ kiemelt szerepvállalásával

A bonyolult pénzügyi környezet miatt egyfajta „szolgálati” kormányra számítanak az elemzők Marcel Ciolacu hétfőn beiktatott, második kabinetje kapcsán. Szerintük a kormány alapvetően változhat az elnökválasztás után. Abban sincs vita, hogy az RMDSZ erős, fajsúlyos minisztériumokat vezet.     

„Az tisztségek elosztásakor nem feltétlen a parlamenti arányokat kell figyelembe venni, hanem a koalíción belüli súlyozásokat. Viszonylag kis többségű, törékeny koalíció jön létre, ezért mindenki felértékelődik, aki benne van. Az RMDSZ azért kapott nagy láthatóságú és hatásfokú szerepet, mert nélkülük nem lenne kormány" – mondta a Hírklikknek Pászkán Zsolt, a budapesti  Magyar Külügyi Intézet Románia-szakértője. 

Marcel Ciolacu folytathatja Fotó: Agerpres

Az elemző úgy látja, fájdalmas pénzügyi lépéseket kell megtenni, és az RMDSZ veszítheti a legkevesebbet a megszorításokon. „A PSD és a PNL szavazatokat veszíthetne egy megszorító politikával. Ha rosszul sikerül, azért az RMDSZ-t fogják hibáztatni. De ha jól sikerül az RMDSZ-nek a pénzügyek irányítása, az dupla haszon: jó az egész kormánynak, és nem sajátíthatja ki a két nagy párt" – magyarázta a szakértő. Cseke Attila visszatérése kapcsán a fejlesztési minisztérium élére Pászkán Zsolt arra emlékeztetett: az ő irányítása alatt indult el a Bukarest által finanszírozott bölcsőde- és óvodafejlődés is, ami kiegészítette a magyar kormány támogatását. 

Barabás T. János, a budapesti Magyar Külügyi Intézet vezető elemzője elmondta: Románia egy közepes szintű politikai és gazdasági válságot vészel át, és korántsem biztos, hogy a márciusra várható elnökválasztásig sikereket tud felmutatni az új kabinet. Idén egy százalék körül gazdasági növekedésre számítanak, miközben az ipar kibocsátása csökkent, a nyugati befektetők visszafogják romániai vállalataikat, hiszen Németországban, és Franciaországban is gazdasági-politikai válság van. A román nemzeti jövedelmet ahogyan idén, úgy jövőre is az uniós pénzekből megvalósuló infrastruktúrális befektetések és a fogyasztás fogja húzni, bár ez utóbbi egyre kevésbé, mert bér- és nyugdíj befagyasztás várható”  – fogalmazott a Magyar Nemzetnek Barabás T. János.

Szerinte a bérek befagyasztása elkerülhetetlen, hiszen hét-nyolc százalékos a költségvetési deficit, óriási a külkereskedelmi hiány, mindezekből le kell faragni az EU-s finanszírozás és a hitelképesség érdekében. Ez utóbbit viszont ellensúlyozza, hogy a schengeni tagság várhatóan pár százalékkal növeli majd  a GDP-t. Ha felpörög az autópálya-építés, az agrárexport, nem zuhan vissza a gépipar, akkor jó eséllyel stabilizálódik a gazdaság tavaszra, és már jóléti intézkedéseket is tehet a kormány, hiszen a szociáldemokraták megígérték a minimálbérek és a tanulmányi ösztöndíjak növelését, vagy például a kórházépítést is” – mondta az elemző.

Szerinte inkább külső tényezők fogják Románia jövőjét alakítani rövidtávon. Ha az Egyesült Államok vámháborúba keveredik az EU-val, akkor gyengébb lesz a gépipar kilábalása a válságból; ha az idén folytatódik az ukrajnai háború, akkor élesedik a romániai hibrid hadviselés is, nemcsak az oroszok részéről, hanem romániai játékosok részvételével is. Ha a titkosszolgálatok uralta román  érdekcsoportok harca kiéleződik, akkor a nagy pártok belső válsága is elmélyül; ha váratlan esemény lesz, akkor tömegtüntetések lehetnek, amelyek blokkolhatják a kormányzat munkáját” – mondta Barabás T. János. 

„Győzelmi gazdasági jelentések” tavasszal?

Az elemző arra számít, hogy a gyors megszorító intézkedéseket, a költségvetési kiadások visszafogását tavaszra „győzelmi gazdasági jelentések” követik, amit bérnövekedés és politikai stabilizálódás követhet. Az RMDSZ-nek fontos szerepe lesz, nemcsak kulcsminisztériumai miatt (pénzügy és fejlesztés), hanem kitűnő közvetítő képességei miatt is. Ezzel párhuzamosan, úgy tűnik, elhárul a magyar nyelvhasználatot is kedvezőtlen érintő közigazgatási, regionális átszervezés veszélye” – fogalmazott a Románia-szakértő.  

Cristian Pîrvulescu egy „szolgálati kormány” lehetőségét vetíti előre. Szerinte az elnökválasztás jelentős változásokat hozhat. „Az elnökválasztás után várható, hogy az egyik párt visszavonul, ami újabb tárgyalásokat fog eredményezni”nyilatkozta az Adevarul.ro portálnak Pîrvulescu. Véleménye szerint az új elnök politikai irányvonalától függően a kormány jelentős átalakuláson mehet keresztül. „Ez a kormány nagyon komoly nehézségekkel fog szembenézni az elkövetkező hetekben és hónapokban” – állítja Pîrvulescu. Úgy véli, a költségvetés kulcsfontosságú pont lesz, de nem feltétlenül meghatározó a kormány fennmaradása szempontjából. 

Az alábbi videón az új kormány eskütétele látható.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?