Székelyek népviseletben mutatták be termékeiket a román parlamentben

Románia Parlamentje megnyitotta kapuit a Székely termékek előtt. Szerdán, június 21-én Hajdu Gábor parlamenti képviselő kezdeményezésére Székely termékekből kóstolással egybekötött kiállításra és vásárra került sora a parlament épületében, ahol a túlnyomó többségben Hargita megyei termelők mellett Kovászna, Maros és Máramaros megyei részvevők is felvonultak – tudatta beszámolójában a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete.

A Fenntartható fejlesztés és épített örökségünk megőrzése elnevezésű eseményen bemutatkozott Székelyföld is Bukarestben, Románia Parlamentjében. A parlamenti képviselők és szenátorok mellett a Szuverén Máltai Lovagrend, az olasz, francia, izraeli, dán, grúziai és német nagykövetségek képviselői, az olasz és a román-portugál kereskedelmi kamarák képviselői is részt vettek az eseményen. Hajdu Gábor képviselő meghívta az angol király, III. Károly székelyföldi alapítványának képviselőit is, akik bemutató anyagokat és a szászkézdi Nagymama pincéje című erdélyi, szász receptek alapján elkészített termékeiket mutatták be.

Fotók: Székely Gazdaszervezetek Egyesülete

„A politikára jellemző harcok mellett is képviselnünk kell a régiónkat és kapcsolatokat kell építenünk. Egyedi alkalom volt, hogy a román parlamentben nemzeti identitásunkat kifejező székely népviseletben fogadtuk a látogatókat, a kormány, a parlament és a nagykövetségek képviselőit. Fontos számunkra, hogy Székelyföldet történelmében, gasztronómiájában, természeti szépségében és az épített örökségét tekintve is saját identitással és erős közösséggel rendelkező régióként tudjuk bemutatni, sokszínűségét, gazdagságát kiemelve”– mondta Hajdu Gábor. Hozzátette, rendezvényük egy gyakorlati lépés, amit a bukaresti termelői piac kiépítése céljából is tettek, hiszen ott egy jó vásárlóerővel rendelkező piac működik, ahol igény van a helyi termékekre, és ahol a termelők nagyobb haszonkulccsal értékesíthetik a termékeiket.

„Régi értékeink és hagyományaink vannak, melyeknek jövőt akarunk teremteni Európában. Ez nemcsak a turistaforgalom növelésének szempontjából lényeges, hanem saját identitásunk megőrzése és erősitése miatt is. Fontos számunkra, hogy a lehető legtöbb helyen hangsúlyozzuk, hogy Székelyföld kultúrájában, hagyományaiban gazdag,  saját identitással rendelkező régiója az országnak, egész Európának, ahová érdemes ellátogatni és ahonnan érdemes helyi és hagyományos termékek vásárolni” – vélekedett Hajdu Gábor.

A megbeszélésnek tapasztalatcsere jellege is volt, amin a „Székely termék” regionális márkát mutatták be. Ez a helyi termelőket segíti, az eredetiséget és minőséget jelöli.

Cilip Árpád, Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatója által vezetett küldöttség, valamint a Tatros és Csengő szövetkezetek jóvoltából péktermékeket, ásványvizet, sajtokat, különböző erdei gyümölcsökből készült lekvárokat, szörpöket, pálinkákat és a Csíki sört mutatták be. Mindemellett az eseményen a Darabont pincészet borait kóstolhatták a látogatók.

„A Hargita Megye Fejlesztési Ügynökség kiemelt programját képezi a helyi és hagyományos termékek népszerűsítése, értékesítési lehetőségek bővítése és piacra jutásának segítése. Nagy potenciált látunk a bukaresti piacban és a velünk kapcsolatban levő termelőknek pedig komoly céljuk ez a jövőre nézve” – tette hozzá Cilip Árpád.

„Ismerjük meg jobban egymást. Minden héten lehetne egy hasonló bemutatót szervezni a parlamentben, hogy kapcsolatokat építsünk. A fenntartható fejlődés szempontjából mentalitásváltás szükséges – az ember kell legyen a középpontban. Románia ne legyen a »zseniális rendetlenség országa«, tegyünk rendet az országban, ebben mind érdekeltek vagyunk” – osztotta meg gondolatait Borbély László, a Fenntartható Fejlődés Főosztály képviselője.

Oana Özmen liberális képviselő kiemelte, „nagyon fontos a kulturális identitás megőrzése és a létező erőforrások felhasználása.”

„Legyünk büszkék arra, akik vagyunk, és használjuk az UNESCO-t arra, hogy büszkeséggel mutassuk be, amik vagyunk, mert senki nem fog jönni és azt mondani helyettünk, hogy jók vagyunk, ha mi sem hiszünk magunkban. Értsük a fenntartható fejlesztésen a képességet, hogy tanuljunk a múltból, hogy biztosak legyünk abban, lesz jövőnk” – mondta el Madlen Șerban, az UNESCO országos főtitkára.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?