Szaporodnak az elektromos rollerek közlekedési balesetei
Országos viszonylatban az elmúlt négy évben 13 rolleres vesztette életét közlekedési balesetben.
Maros megyében idén eddig hét, elektromos rollereket érintő baleset történt, - tájékoztatott Alexandra Petrovici, a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője. Szerencsére a balesetek egyike sem volt halálos kimenetelű.
„Az elektromos rollereket érintő balesetek közül három az autók elsőbbségének meg nem adása, kettő az útviszonyokhoz nem igazított sebesség, egy a kerékpárosok által elkövetett szabálytalanság miatt, egy pedig az irányváltás során nem alkalmazott biztosítás hiánya miatt következett be. Az elektromos roller közúti vezetéséhez legalább 14 évesnek kell lenni, világítással és fényvisszaverő-fluoreszkáló berendezéssel kell felszerelni. Éjszakai vezetés ezen eszközök nélkül tilos. A 16 év alatti járművezetők számára kötelező a bukósisak viselése, ha közúton közlekednek. Elektromos robogókon utasok szállítása tilos” - részletezte a szóvivő.
Egyes biztosítótársaságok még az e-robogókra vonatkozó RCA-biztosítást sem tartják nyereségesnek, különösen azért, mert sokat bérelnek belőlük. Alexandru Negrea, egy Maros megyei biztosító képviselője, úgy nyilatkozott, hogy uniós szinten csak jövő évtől vetődik fel a kötelező biztosítás bevezetése.
„Nem hiszem, hogy kifizetődő lenne egy ilyen biztosítás, mert az árnak sokkal alacsonyabbnak kell lennie, mint az gépkocsik esetében, és a jogosítványt nem igénylő sofőrök sokkal többen vannak, mint a gépjárművezetők. Ha ez be lenne vezetve, akkor a kárbejelentések sokkal gyakoribbak lennének. A polgári jogi felelősségre hivatkozva kijelenthetem, a CASCO biztosítás megkötése ilyen körülmények között lehetetlen. Maga a robogó értéke csekély, és mivel rengetegen használják, az állapotuk gyorsan romlik”- közölte a biztosítási szakember.
A Román Rendőrség Főfelügyelősége szerint Romániában az elmúlt négy évben 198 súlyos baleset történt elektromos rollerrel, 13-an vesztették életüket, több mint 200-an pedig súlyosan megsérültek. A legtöbb baleset a rollerek vezetőinek hibájából következett be, például nem igazították a sebességet az útviszonyokhoz, nem adtak elsőbbséget a járműveknek, nem biztosítottak a menetirányváltáskor, illetve a kötelező menetiránnyal szemben hajtottak.