Szabotázzsal vádolja a környezetvédelmi civileket a miniszter – vizsgálódik a DIICOT

A szervezett bűnözés- és terrorizmusellenes ügyészség (DIICOT) büntetőeljárást indított, miután Sebastian Burduja energiaügyi miniszter kedden feljelentést tett több környezetvédelmi szervezet ellen, amelyek ellenzik az energetikai projekteket, és azokat bírósági úton támadva akadályozzák az engedélyek és jóváhagyások kiadását.

Az említett szervezetek között van a Greenpeace is, amely nemrég tiltakozott a fekete-tengeri Neptun Deep földgázkitermelés projektje ellen. A Greenpeace a Cernavodă-i 3-as és 4-es atomreaktorok építése ellen is tiltakozik. A miniszter felkérte a nyomozó hatóságot, ellenőrizze, hogy az energetikai projekteket ellenző környezetvédelmi civil szervezetek kapcsolatban állnak-e az Orosz Föderációval, írja igazságügyi forrásokra hivatkozva a G4Media.Fotó: Greenpeace Románia Facebook oldalaKorábban Burduja azt mondta, hogy számos környezetvédelmi szervezet „szisztematikusan szabotálja” a vízerőművek építését, annak ellenére, hogy több milliárd eurót költöttek ezekre a projektekre. „Romániában több milliárd eurót fektettünk be vízerőművekbe, ezek 70 és 98 százalékban megvalósultak, de nem tudjuk befejezni. Hogy miért? Egy fontos akadály a szisztematikus szabotázs, amelyet két-három nem kormányzati szervezet szervez, nem tudom honnan finanszírozzák ezeket, de nagyon jó ügyvédeik vannak” – mondta az energiaügyi miniszter az Antena 3-nak. Sebastian Burduja szerint ezek a szervezetek „minden szakaszban megtámadják a beruházásokat: a környezetvédelmi engedélyt, az építési engedélyt is megkérdőjelezik”.
„Mindent kitalálnak, amit csak el lehet képzelni a nap alatt, olyan fajokat találnak, amelyekről még soha senki nem hallott” –idézi a minisztert a Libertatea.

A Greenpeace azzal vádolja a minisztert, hogy antidemokratikusan jár el, hasonló az oroszországi gyakorlatokhoz, ahol a Greenpeace-t betiltották. „Nem antidemokratikus cselekedet-e egy miniszter részéről, hogy ügyészséget próbálja felhasználni az egészséghez és a tiszta környezethez való alapvető jogokat védő civil szervezetek megfélemlítésére?” – írja a szervezet. „Az Orosz Föderációhoz hasonlóan, amely a Greenpeace-t »nemkívánatos szervezetnek« minősítette, a román miniszterek ahelyett, hogy a párbeszédet, a demokráciát és a szabad választásokat támogatnák, új módot találtak arra, hogy szájon vágják a környezetvédelmi szervezeteket. Ez része a vállalatok és kormányok növekvő tendenciájának, hogy eltiporják a békés tiltakozásokat és a kritikus hangokat – drákói törvényekkel, visszaélésszerű perekkel vagy akár büntetőfeljelentésekkel megfélemlítsék. Ez egy kísérlet arra, hogy elhallgattassák az éghajlati válság által leginkább érintett embereket” – mutat rá a civil szervezet.

Burduja azt is elmondta, hogy ha büntetőeljárás indul, akkor „teljes mértékben felajánljuk segítségünket az ügyészségnek az igazság kiderítéséhez és a bűnösök büntetőjogi felelősségre vonásához”.

A hazai sajtó többször írt arról, hogy autópályák építését állították le, mert hódokat, denevéreket, védett bogarakat találtak a területen, vagy alagutat kell építeni, ahol a medvék átjárhatnak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

 

 

Kapcsolódók

Kimaradt?