Sínre kerülhet a brassói HÉV: Sepsiszentgyörgyöt is bekötnék a repülőtérhez
Jövő hónapban lezárulhat a brassói metropoliszvonat megvalósíthatósági tanulmánya, és az év közepéig megszerezhetik a szükséges 230 millió eurós európai uniós finanszírozást – jelentette be a Brassói Közlekedési Egyesület vezetője.
A nagyszabású projekt Sepsiszentgyörgyöt is bekapcsolná a térségi vasúti hálózatba, összekötve a háromszéki megyeszékhelyet a vidombáki repülőtérrel és a brassói agglomerációval.

Már csak három engedély hiányzik
A Brassói Közlekedési Egyesület igazgatója, George Cornea hétfőn közölte a sajtóval, hogy a megvalósíthatósági tanulmány véglegesítéséhez még három jóváhagyás szükséges – a Műemlékvédelmi bizottság, a Környezetvédelmi Ügynökség és a Román Polgári Légügyi Hatóság – részéről. Ezek megszerzése után a dokumentációt a kormány elé terjesztik, hogy megszerezzék a szükséges európai uniós finanszírozást és elindíthassák a közbeszerzési eljárásokat.
A beruházás összértéke 230 millió euró, amelyből mintegy 80 millió eurót a vasúti szerelvények beszerzésére fordítanának. A tervek szerint hét akkumulátoros elektromos szerelvényt vásárolnának, egyenként körülbelül 11 millió eurós áron.
A projekt nemcsak új vonatok beszerzését és a vasúti infrastruktúra bővítését tartalmazza, hanem a megállók korszerűsítését is. A tervek szerint felújítják a peronokat az érintett városokban és községekben, fedett várókat alakítanak ki, valamint több vasúti átjárót is újrarendeznek. Ha a következő hónapokban sikerül lezárni az engedélyeztetési és finanszírozási szakaszt, a térségi vasúti rendszere 3–4 éven belül kézzelfogható valósággá válhat.
Sepsiszentgyörgy is a HÉV hálózat része
A projekt nem csupán Brassót és közvetlen környékét érinti, ugyanis a helyi érdekű vasút (HÉV) Sepsiszentgyörgyöt is bekapcsolná a rendszerbe.

Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere korábban elmondta: a tervezett vasútvonal összekötné a háromszéki megyeszékhelyet a vidombáki repülőtérrel, valamint a szépmezői ipari parkot is rácsatlakoztatnák a hálózatra. A Háromszéket is érintő vasútvonal Kökösön, Uzonon és Kilyénen is áthaladna.
A brassói metropoliszvonat projektet 12 partner valósítja meg, köztük Brassó megye és a város tanácsa, Sepsiszentgyörgy önkormányzata, valamint több környező település. A megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére tavaly augusztusban kötöttek szerződést három szakcégből álló társulással. A metropoliszvonat nemcsak gyorsabb összeköttetést biztosítana Brassó és Sepsiszentgyörgy között, hanem új gazdasági és munkaerőpiaci lehetőségeket is teremthet a teljes térség számára.
CSAK SAJÁT