Sepsiszentgyörgyön közel 12 millió lej adót fizettek vissza helyi cégeknek

A Sepsiszentgyörgyön bejegyzett kis- és közepes vállalkozások 11 éve visszaigényelhetik a városkasszába befizetett ingatlanadójuk 33,33 százalékát, illetve bizonyos esetekben ennek akár dupláját is.

A sepsiszentgyörgyi önkormányzat támogatási programja által a helyi vállalkozásokat kívánják előnyösebb helyzetbe hozni, hiszen a máshol bejegyzett, vagy multinacionális cégek nem kaphatják vissza helyi adójuk egy részét. Az elmúlt évtizedben összesen 11,7 millió lejt juttattak vissza sepsiszentgyörgyi cégeknek, számolt be Antal Árpád polgármester. Hozzátette: a helyi vállalkozásokat támogató program idén is folytatódik. 

Fotó: Kristó Gothárd Hunor

Mintegy 400 Sepsiszentgyörgyön bejegyzett és a városban ingatlannal rendelkező cég élhetne a lehetőséggel. Tavaly 120 sepsiszentgyörgyi cég igényelt vissza hozzávetőleg 1,4 millió lejnyi ingatlanadót, számolt be korábban a Maszol érdeklődésére Édler András, a háromszéki kereskedelmi kamara elnöke. Hozzátette: arra nem talál magyarázatot, hogy miért nem igényli vissza ingatlanadója egy részét minden potenciális kedvezményezett. A lehetőségről ugyanis mindenki értesülhetett és a pályázati eljárás is viszonylag egyszerű és online működik a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara honlapján keresztül.

Édler András tájékoztatása szerint a tavalyi ingatlanadó visszatérítések összege 600 lej és közel 150 ezer lej között váltakozott, annak függvényében, hogy a cégnek mekkora az ingatlanadója. Az igénylő sepsiszentgyörgyi cégeknek alapból visszatérítik az ingatlanadójuk legkevesebb 33 százalékát, de ez akár 66 százalékig is emelkedhet, ha a cég az átlagnál jobban fizeti alkalmazottjait. A sepsiszentgyörgyi önkormányzat támogatási programjának az a feltétele, hogy az ingatlanadóból visszatérített összeget a cégek vissza kell fordítsák a vállalkozás vagy annak ingatlanjai fejlesztésébe, viszont tucatnyi költségtétel közül választhatják ki a számukra leghasznosabbat.

A szerző felvétele

A visszakapott összeget költhetik épületeik homlokzatának javítására, hőszigetelésre, fűtésrendszerek telepítésére, zöldövezetek létrehozására vagy karbantartására, vásárokon és kiállításokon való részvételre, promóciós vagy információs anyagokra, piackutatásra, informatikai eszközökre, weboldal vagy webshop létrehozására, szabványosítási és minőségtanúsítási rendszerekre, pályázati tanácsadási szolgáltatásokra, modern fizetési rendszerek (kártyaolvasók, online fizetés) bevezetésére, eszközök, gépek és berendezések beszerzésére, speciális helyiségek kialakítására az anyák és a gyermekek számára, kölcsönök vagy lízingszerződések kamatjaira, szolgáltatások, tárgyi eszközök és készletek vásárlására, parkolók vagy bekötőutak helyreállítására, alkalmazottak tömegközlekedési bérleteire, irodaszerekre és fogyóeszközökre, valamint védjegyekre és szabadalmakra.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?