Segítség a kiskorú édesanyáknak – megszűnik az anyagi függőségük
Döntő házként fogadta el kedden a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely közvetlen hozzáférést biztosítana a 16 éven felüli kiskorú anyák számára a gyermekgondozással kapcsolatos állami támogatásokhoz. Csép Éva Andrea, az RMDSZ szociális ügyekkel foglalkozó szakpolitikusa a Maszol megkeresésére elmondta, még több programra, támogatásra van szükség, hogy a kiskorú anyák ne maradjanak magukra, ezenfelül a megelőzésre is összpontosítani kell, hogy minél kevesebb gyerek váljon édesanyává.
A kedden elfogadott jogszabályjavaslat előírja, hogy a 16. életévüket betöltött kiskorú anyáknak joguk van dönteni gyermekükről, és aláírhatnak minden, a gyermek gondozásával, nevelésével és fejlődésével kapcsolatos orvosi és szociális jellegű dokumentumot. Emellett arról is rendelkezik, hogy a kiskorú anyák közvetlenül megkaphatják a gyermekgondozási díjat, illetve a nekik és a gyermeküknek járó gyermeknevelési pótlékot, vagyis a gyermekpénzt. A tervezetet korábban a szenátus is elfogadta, a képviselőház döntő házként szavazott róla.
Romániában van a legtöbb kiskorú édesanya
Románia Európa szinten első helyen áll a kiskorú anyák számát tekintve, ez mindannyiunk számára egy nagy felkiáltójel, fogalmazta meg a Maszol megkeresésére Csép Éva Andrea, Maros megyei parlamenti képviselő, az RMDSZ szociális ügyekkel foglalkozó szakpolitikusa.
Hozzátette, több olyan típusú programot, projektet kell indítani, amely megelőzéssel, tájékoztatással, és segítséggel foglalkozik, azokra a kislányokra összpontosít, akik akár akaratuk ellenére arra kényszerülnek, hogy gyerekként nem egy babával, hanem a saját csecsemőjükkel foglalkozzanak. „Felelős politikusként segíteni kell ezeknek a kislányoknak, hiszen fennáll a veszélye, hogy nem folytatják a tanulmányaikat, nem állnak munkába, vagy gazdasági függőségbe kerülnek a gyerekük gyakran már nagykorú apja mellett” – fogalmazta meg Csép Éva Andrea.
Felidézte, előrelépések már történtek, nemrég módosították a törvényt, és a beleegyezési korhatárt felemelték 16 évre. Ugyanakkor, ha a 16 év feletti kiskorúnak gyereke születik, eddig a gyámságot egy felnőtt kapta meg, általában a kisbaba nagyszülei, vagy éppen az édesapja, mert sok esetben ő már nagykorú. Visszajelzések alapján, de a statisztikák is azt igazolják, hogy a 16 és 18 év közötti kiskorú anya gondoskodni tud a gyerekéről, felelősségteljesen meg tud hozni vele kapcsolatos döntéseket, akár az egészségéről is, de eddig nem volt meg a lehetősége, hogy az anyagiak felett rendelkezzen, fejtette ki Csép Éva Andrea. Hozzátette, éppen ezért kötötték össze, hogy ha 16 év felett a kiskorú a cselekedetei és a következmények tudatában van, akkor kapja meg a lehetőséget – a kedden megszavazott törvény ezt szavatolja – hogy ő rendelkezzen a gyerekpénz felett is.
Előrelépések történtek, további védőintézkedésekre van szükség
„Segíteni tudtunk abban, hogy a gyerekpénzt, ami január 1-től a gyerek kétéves koráig 719 lej, a kiskorú anya a gyerek fejlődésére, gondozására fordíthassa, ne más valami egyébre költse. A 16 év feletti, a törvény értelmében is döntőképes kiskorú anya a pénzről is rendelkezhessen. Sok ilyen helyzetben levő anya jelezte, hogy ez számukra egy hatalmas segítség, hiszen ha nem kapták meg ezt a pénzt, nem tudták megvásárolni a gyereknek, amire szüksége volt” – részletezte a szakpolitikus.
Csép Éva Andrea fontosnak tartja, hogy folytassák ezeket a lépéseket, intézkedéseket. Meglátása szerint, meg kellene szavazni a kiskorú anyák regiszterének létrehozásáról szóló jogszabályt, ehhez partnereket keresnek a parlamentben. A regiszter alapján megvalósulhatna a kiskorú anyák után követése, nyilvántartás alapján fel lehet térképezni, az ország melyik térségeiben nagyobb mértékű ez a probléma, milyen további óvintézkedésekre van szükség, milyen szociális, lelki támogatást kap a nehéz helyzetben levő kiskorú anya, például tájékoztatják-e, hogyan tud továbbtanulni. „Csak akkor tudjuk csökkenteni a kiskorú anyák számát az országban, ha felvilágosító kampányok zajlanak, folyamatosan beszélünk kell a nők egészségéről, ami egy alapvető alkotmányos jog” – mondta a képviselő.
Rámutatott, Romániában szigorú törvények védik a kiskorúakat, hét évtől tizenkét évig terjedő szabadságvesztéssel büntetik azokat, akik szexuális kapcsolatot létesítenek velük, kivételt csak akkor tesznek, ha az elkövető és az áldozat közötti korkülönbség nem haladja meg az öt évet. Súlyosbító körülménynek számít, ha családon belül történik az erőszak, ilyen esetben még három évvel növelhető a börtönbüntetés.
A koraszülötteket nevelő családok támogatását sürgeti az RMDSZ
„Jó, hogy gondoskodunk a kiskorú anyákról, nyitottság van erre a parlamentben, de továbbra is elvárja az RMDSZ, hogy mielőbb tűzzék napirendre azt a törvénytervezetüket, mely a koraszülöttek családját támogatja” – hívta fel a figyelmet Csép Éva Andrea. Kifejtette, a múlt héten felszólalt a parlamentben, elmondta, rendben van, hogy támogatják a kiskorú anyákat, de emlékeztetett, hogy közel hat hónapja vesztegel egy előkészített jelentésük arra a törvénytervezetre amelyet az RMDSZ módosított, hogy a koraszülött kisbabák esetében az édesanyának járjon három év gyereknevelési szabadság a jelenlegi két év helyett. A parlamenti többségtől függ, hogy mikor tűzik ezt napirendre, az RMDSZ folyamatosan kéri, de visszautasítják, bár rengeteg család, ahol koraszülött gyereket nevelnek, várja ezt a törvényt. Erre azért van szükség, hogy rászánhassák az időt, és terápiára vigyék a koraszülött gyereket, és felzárkózhasson, és egészséges felnőtté válhasson. Másrészt még bölcsődébe sem tudják beíratni, amíg felügyeletre van szüksége.
„Romániában minden tizedik gyerek koraszülött. Nem mindegyiküknek van segítségre, felzárkóztató terápiára szüksége, de van, akiknek igen, hogy utolérje a kortársait, és erre a szülők rá kell szánják az időt, ezért lenne hatalmas segítség, ha két év helyett, három év gyereknevelési szabadságot kapnak az érintett édesanyák” – szögezte le Csép Éva Andrea.
CSAK SAJÁT