Sed Lex: Több javaslatot tettünk, hogy stratégiai intézménnyé váljunk
A Sed Lex pénzügyi szakszervezeti szövetség elnöke, Vasile Marica szerint a Pénzügyminisztérium intézménye stratégiai fontosságúvá válhat, ha a politikusok meghallgatják a szakszervezetek javaslatait. Mint írtuk, országos szinten tiltakozások zajlanak a kormány sürgősségi rendelete miatt, melyben 300 lejben állapítja meg bizonyos bérpótlékok összegét. Tiltkozásképp több ezer pénüzgyi alkalmazott áll sztrájkőrséget a székhelyek előtt, és nem zárják ki az általános sztrájk lehetőségét sem. A tiltakozók olyan törvénymódosításokat sürgetnek, amelyek jogi védelmet, kiszámítható bérezést és korszerű munkakörülményeket biztosítanak a pénzügyi dolgozóknak.
„Nagyon világosan szeretnénk jelezni: lehetünk nemzeti érdekű intézmény, de csak akkor, ha a politikusok meghallgatják, hogyan lehet ezt megvalósítani. Ha továbbra is azt üzenik nekünk, hogy mi vagyunk a hibásak, miközben ők irányítanak, ők hozzák a döntéseket, ők politizálnak, ők költik a pénzt – miközben mi idén legalább 10 százalékkal több bevételt hoztunk a költségvetésbe, mint tavaly –, akkor ez nem vezet sehova. Javasoltunk néhány elképzelést, amelyek révén valóban stratégiai és nemzeti érdekű intézménnyé válhatnánk” – mondta az Agerpres hírügynökségnek Vasile Marica, a Sed Lex Pénzügyi Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke.
Elmondása szerint az egyik javaslat az áfa-, a csőd- és a transzferár-szabályozás reformját célozza, továbbá a pénzügyi dolgozók ellenőrzési és végrehajtási kapacitásának megerősítését.
„Az egyik javaslat: módosítsák az áfa-törvényeket, a csődeljárásra vonatkozó szabályokat és a transzferárak jogi kereteit. Meg kell erősíteni azoknak a jogállását, akik ellenőriznek vagy az intézményben dolgoznak – világos jogokkal, kötelezettségekkel és védelemmel a nagyvállalatok vagy nagy ügyvédi irodák elleni küzdelemben, ahol a jogi képviselők akár 30 000 lejért dolgoznak. Képzeljék el, amikor valaki ellenőriz az OMV-nél, ahol tíz ügyvéd várja, akik naponta 30 000 lejt kapnak csak azért, hogy ott legyenek... miközben mi 7000 lejes fizetésért dolgozunk. Most pedig még a pótlékainkat is elvették. 6000 lejért vajon meg lehet nyerni a legjobb szakembereket, akik felveszik a harcot a bankokkal, az adóelkerüléssel és más kihívásokkal? Ahhoz, hogy fokozatosan átalakíthassuk az intézményt, szükség lenne egy informatikai rendszerre is, ami jelenleg nem létezik. A rendszer naponta összeomlik, az emberek a pénztáraknál várakoznak, minket szidnak, miközben a politikusok azzal kérkednek, hogy megoldották. Ezért javasoltunk néhány megoldást, és ezeket az utcán is képviseljük – hogy javuljon az adóbehajtás, és mi is kapjunk megfelelő védelmet” – magyarázta Vasile Marica.
Kapcsolódó
Hozzátette: a szakszervezeti tagok már az utcán vannak, és ha nem történik előrelépés, a dolgozók radikális lépésre szánhatják magukat, ami általános sztrájkhoz vezethet. Marica szerint kedden országszerte körülbelül 8000 pénzügyi alkalmazott tiltakozik, és a részvételről a szakszervezeti tagok saját döntésük alapján határoztak.
(Nyitókép forrása: Agerpres/archív)
CSAK SAJÁT