Schengeni csatlakozás: reménykednek, hogy az év végéig Ausztria lemond az „indokolatlan vétóról”

Üdvözölte Siegfried Mureşan európai parlamenti képviselő, az Európai Néppárt alelnöke, hogy az EP szerdán ismét erős támogatásáról biztosította Románia schengeni csatlakozását, jelenti az Agerpres hírügynökség különtudósítója, Tudor Martalogu.

Siegfried Mureşan annak kapcsán beszélt erről, hogy az Európai Parlament elfogadta a Románia schengeni csatlakozását megakadályozó osztrák vétó jogszerűségének vizsgálatára felszólító határozatot.

A képviselő szerint az EP ezzel ismételten támogatásáról biztosította Romániát, „újdonságként" azonban a határozat felszólít arra, hogy még ebben az évben szülessen meg a döntés Románia felvételéről a belső határellenőrzések nélküli térségbe, Ausztriától pedig kéri, hogy mondjon le az indokolatlan vétóról.

„Remélem, az év végéig sor kerül erre" - nyomatékosította.

Fotó: Twitter/ROINTEL

Hozzátette, Románia minden kötelezettségének eleget tett, beleértve azt a kísérleti projektet is, amelyet uniós támogatással indítottak el, és a határigazgatás hatékonyságának javítását célozza. Siegfried Mureşan szerint Ausztriának meg kell értenie, hogy „a menekültekkel kapcsolatos problémáinak nem Románia a forrása".

Az EP-képviselő hangsúlyozta, a szerdán elfogadott határozat újabb nyomásgyakorlási eszközt jelent Románia számára, illetve igazolja, hogy az ország schengeni csatlakozásának kérdése „nem osztja meg Európát".

A Răzvan Nicolescu volt energiaügyi miniszter által benyújtott petíció alapján született határozat leszögezi, hogy Románia és Bulgária eleget tesz a schengeni csatlakozás követelményeinek. A dokumentumban az EP-képviselők sajnálatukat fejezik ki amiatt, hogy az Európai Unió Tanácsa 2022. december 8-án a két ország felvételének elutasításáról döntött, „anélkül, hogy ismertette volna a csatlakozási kritériumokhoz kapcsolódó jogi indoklást". A belső határellenőrzés nélküli térség kibővítése erősebbé tenné az Európai Uniót - érvelnek.

Az állásfoglalás felszólítja az Európai Bizottságot, hogy készítsen felmérést azokról az alternatív költségekről és környezeti károkról, amelyeket Románia és Bulgária 2011 júniusa óta elszenvedett a schengeni térségbe való felvétel „indokolatlan elutasítása" miatt. Ugyanakkor kéri, hogy vizsgálják meg a pénzügyi kompenzáció lehetőségeit. Az EP-képviselők szerint a jelenlegi helyzetet «az EU-ellenes propaganda táplálja, beleértve az orosz propagandát is".

Jelenleg Bulgária, Ciprus, Írország és Románia kivételével valamennyi uniós tagállam tagja a belső határellenőrzés nélküli térségnek, amelyhez EU-n kívüli országok (Izland, Norvégia, Svájc és Liechtenstein) is hozzátartoznak. Az Európai Bizottság úgy értékelte, hogy Bulgária és Románia készen áll a schengeni övezethez való csatlakozásra, az Európai Parlament pedig többször is kiállt a két ország csatlakozása mellett, legutóbb egy 2022. október 5-i állásfoglalásban és egy 2022. december 14-i vitán.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?