Romos épületből korszerű rendezvényközpont: felújították a sándorhomoki Kováts-kúriát
A Szatmár megyei Sándorhomokon átadták a hétvégén a Berenczei Kováts Miklós felújított kúriáját. Négy év alatt közel 10 millió lej befektetésből újult meg az ingatlan.
A Szatmár megyei Lázári községben, Sándorhomok településen nagy ünnep volt a hétvégén, hiszen a hosszú évtizedekig romosan álló épület most újjászületett. Az eseményre a régió minden szegletéből érkeztek, a szomszédos magyarországi települések küldöttségei is jelen voltak az egész napos rendezvényen, amelyet az átadás mellett számos programpont, sőt bográcsos főzés is színesített.

Béres Antal, Lázári község polgármestere köszöntőbeszédében visszaemlékezett a pillanatra, amikor a Hívogató Románia program keretében Hegedüs Csilla akkori államtitkár meglátta az épületben az értéket és megszületett a döntés: megmentik a kúriát.
„Attól a pillanattól kezdve a csapat csatasorba állt. Rekordidő alatt sikerült műemlékké nyilváníttatni az épületet. Összeállt a tervezői és menedzsercsapat, elkészültek a tervek és elkezdődött a munka. Rengeteg akadályt kellett leküzdenünk, de a hit és az elszántság erősebb volt minden nehézségnél” – mondta a polgármester.
„Ami néhány éve még elhagyatott, romos épület volt, ma ismét közösségi térré vált. A sándorhomoki Kováts-kúria felújításával nemcsak egy műemléket mentettünk meg, hanem egy darabot is visszaadtunk közös örökségünkből. Ma hivatalosan is átadtuk az épületet, amely a jövőben kulturális központként szolgálja a helyi közösséget. Jó látni, amikor sikerül megőrizni múltunk értékeit, amely a jövő számára is új lehetőségeket fog teremteni” – mondta beszédében Pataki Csaba, a Szatmár Megyei RMDSZ és a Szatmár Megyei Tanács elnöke.
A Béres Antal polgármester által emlegetett munka 2022 elején elkezdődött, ekkor fogtak hozzá a szükséges dokumentációk, tanulmányok és engedélyek előkészítéséhez annak érdekében, hogy sikeres pályázatot nyújthassunk be. Októberben aláírták a finanszírozási szerződést a Kováts-kúria Erdélyi Kúriák Útvonalába történő bekapcsolását célzó felújítási projektre.
A beruházás az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében, a IV. pillér – Társadalmi és területi kohézió, a C11 – Turizmus és Kultúra komponens, valamint az I1 beruházás – Románia 12 turisztikai és kulturális útvonalának fejlesztése intézkedés révén valósult meg. Célja az volt, hogy a Kováts-kúria az Erdélyi Kúriák Útvonalának részévé váljon, és hosszú távon a közösség, valamint az ide látogatók szolgálatában álljon. A projekt összértéke 10 323 875 lej volt, amelyből 7 014 847 lej vissza nem térítendő támogatás, a fennmaradó részt pedig község biztosította.
A beruházás legnagyobb részét természetesen maga a kivitelezés tette ki. A Kováts-kúria felújításának és helyreállításának összértéke meghaladta a 9 millió lejt, amelyből mintegy 7,5 millió lej az építési munkálatokra, további közel 1,5 millió lej pedig a gépészeti, villamos és egyéb műszaki rendszerek kialakítására fordítottak.

A felújított ingatlannal kapcsolatban a terv az, hogy számos eseménynek ad majd otthont: konferenciáknak, szakmai találkozóknak, gyermekfoglalkozásoknak, ifjúsági- és akár családi rendezvényeknek. A felújítás pedig nem ért véget: most azon dolgoznak, hogy forrásokat találjanak a kúria kertjének, parkjának a megújítására.
CSAK SAJÁT