banner_1YkOLHCC_CA most-van-itt-az-ido 970x250.png
banner_kTef5tIq_CA most-van-itt-az-ido 728x90.png
banner_kIoChhkY_CA most-van-itt-az-ido 300x250.png

Romániai Bírák Fóruma: az új jogszabályok több mint ezer bíró azonnali nyugdíjazását eredményezhetik

A Romániai Bírák Fóruma szerdán figyelmeztetett, hogy az új, a nyugdíjakról és a nyugdíjkorhatárról szóló törvény több mint ezer bíró azonnali nyugdíjba vonulásához vezethet.

A szervezet hangsúlyozza annak szükségességét, hogy tartózkodjanak olyan jogszabályok elfogadásától, amelyek negatívan befolyásolhatják a bírák alkotmányos státuszát. Emellett bírálják a jogszabály-módosítást, amelyet elhamarkodottnak tartanak, és a tervezetet „összecsapottnak, matematikai logikát nélkülözőnek” minősítik.Bírálják a jogszabály-módosítást, amelyet elhamarkodottnak tartanak | Fotó: Pexels
„A Romániai Bírák Fóruma ismételten felszólítja Románia ideiglenes elnökét, a parlamentet és a kormányt az igazságügyi reformok sürgős végrehajtására, illetve arra, hogy tartózkodjanak olyan jogszabályok elfogadásától, amelyek negatívan érinthetik a bírák alkotmányos státuszát” –
idézi a szervezet szerdai sajtóközleményét az Agerpres hírügynökség.

A szervezet emlékeztet, hogy az elmúlt években tucatnyi alkalommal jelezte a hatóságok felé az igazságszolgáltatás működéséhez szükséges reformok elfogadásának fontosságát, amelyek biztosítják a függetlenség, érdemelvűség, hatékonyság és felelősség elvein alapuló működést.

„A 2022-ben elfogadott igazságügyi törvények elfogadhatatlan visszalépést jelentettek, és súlyosan károsították az igazságszolgáltatás alappilléreit és függetlenségét. Nemcsak hogy a hatóságok nem javították ki a 2022-es törvényhozási hibákat, de gyakorlatilag minden választási időszakban váratlanul újabb és újabb módosításokat javasolnak a nyugdíjazási korhatárra vagy a szolgálati időre vonatkozóan. Ez sérti a bírák és ügyészek függetlenségét, valamint a jogbiztonságot, és több mint ezer magisztrátus azonnali nyugdíjazását eredményezheti” – figyelmeztet a szervezet.

Szerintük a bírák és ügyészek jogállásának kiszámíthatónak kell lennie, nem szabad pár év alatt tucatnyi alkalommal, politikai célokból módosítani, vagy mesterségesen személyzeti válságokat és tömeges nyugdíjazásokat előidézni.
A szervezet rámutat arra is, hogy az Európa Tanács által kiadott, a bírák státuszáról szóló európai charta egyértelműen kimondja: „a bíró nyugdíjának mértéke a lehető legközelebb kell álljon az utolsó fizetéséhez”.

Mint megírtuk, Crin Antonescu kezdeményezésére kedden benyújtották a parlamentbe azt a törvényjavaslatot, amely fokozatosan 65 évre emelné az ügyészek és bírák nyugdíjkorhatárát.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT


 

Kapcsolódók

Kimaradt?