Riasztás: ukrán katonai repülőgépek léptek be Románia légterébe
Riasztás volt hétfőre virradó éjszaka Románia északi részében. A hadsereg radarjai ukrán katonai repülőgépeket észleltek Románia légterében, miután Oroszország rakétákkal és drónokkal támadta Ukrajna katonai létesítményeit.
A Román Védelmi Minisztérium tájékoztatása szerint két román F-16-os és két olasz Eurofighter Typhoon vadászgépet emeltek a levegőbe a térség megfigyelésére.
A Védelmi Minisztérium közlése szerint július 21-re virradó éjszaka, hajnali 3 óra körül, a minisztérium radaros megfigyelőrendszerei légi célpontokat észleltek, amelyek az ukrán légtérben, Románia határától északra, a Máramaros–Suceava térség közelében mozogtak.
Az ukrán hatóságok megerősítették, hogy az orosz támadások következtében szétszórták katonai repülőgépeiket a nyugat-ukrajnai repülőterekről, válaszul a repülőtéri infrastruktúra elleni nagyszabású támadásokra.
A kialakult helyzetre válaszul a védelmi minisztérium értesítette a polgári légiforgalmat irányító hatóságokat a szoros és összehangolt megfigyelés érdekében, tájékoztat az Agerpres hírügynökség.
Két román F-16-os vadászgép szállt fel 03:30 körül a borceai 86-os légi bázisról, légi felderítő küldetésre, majd 05:00 körül két olasz Eurofighter Typhoon vadászgép is felszállási parancsot kapott a Mihail Kogălniceanu-i 57-es légi bázisról, ahol légirendészeti készültségben voltak.
A 03:30 és 06:00 óra közötti időszakban a radarok 12 ukrán légi célpontot észleltek, amelyek az ukrán légtérben, Románia határához közel mozogtak.
Négy repülőgép nem szándékosan, néhány percre belépett Románia légterébe Máramarossziget és Vicovu de Sus térségekben, azonban ezek nem jelentettek valódi veszélyt sem a nemzetbiztonságra, sem a lakosság életére, sem az infrastruktúrára – közölte a minisztérium.
A bevetések után a román F-16-os gépek 06:00 körül visszatértek a borceai légi bázisra, míg az olasz Eurofighterek 07:00 körül landoltak Mihail Kogălniceanu-ban.
A védelmi minisztérium hangsúlyozta, hogy folyamatosan figyelemmel kíséri Románia és a térség légterét, szoros NATO-együttműködésben.
„Bár országunk nem célpontja közvetlenül a harcoknak, az Ukrajnában zajló háború, különösen annak közelsége, valamint a támadások az ukrán infrastruktúra ellen, szükségessé teszik a román állampolgárok és a nemzeti infrastruktúra védelmét” – hangsúlyozza közleményében a szaktárca.
CSAK SAJÁT