Retró Bányásznapokkal ápolják örökségüket a felsőbányai magyarok

A közösségépítés és a bányászmúlt felelevenítése céljából második alkalommal szervezték meg a Retró Bányásznapokat a Máramaros megyei Felsőbányán augusztus 5-én és 6-án.

A szervezők gyermekfoglalkozással, tematikus kiállítással, koncerttel és más sokszínű eseménnyel várták az érdeklődőket a római katolikus plébánia udvarán. Vasárnap a felsőbányai Nagyboldogasszony-templomban megáldották az 1800-as években készült restaurált bányász zászlót, amit a nagybányai fúvószenekar koncertje követett. Megkerestük a rendezvénysorozat szervezőjét, Kulcsár Istvánt, az RMDSZ felsőbányai szervezetének elnökét.

Fotó: Pintér Zsolt

A Nagybányától hét kilométerre fekvő település hírnevét a környék hegyeiben megtalálható ércek adják. Helyi lakosok meggyőződéssel állítják, hogy a Bánya-dombra vezető úton, ha szakértővel megvizsgáltatunk egy követ, akkor nagy eséllyel találunk benne aranyat. Feljegyzések szerint először IV. Béla telepített be Felsőbányára sváb nemzetiségű bányászokat, hogy jól működő bányatelepeket létesítsenek. A bányakitermelés fénykorát az 1800-as évekre tehetjük, amikor megközelítőleg 75 kitermelőhely működött párhuzamosan. Az államszocializmus erőltetett kitermelésének idején több halálos áldozattal járó bányabaleset történt a településen. Az elavult munkamódszerek miatt magas volt a légszennyeződés is, így gyakran előfordultak a helyieknél légúti betegségek. Mindezek ellenére a lakosok nosztalgikusan tekintenek vissza a bányászmúltra, mivel szerintük a virágzó kitermelésnek tulajdonítható a város fejlődése. 2007-ben zárt be az utolsó bánya, azóta nem létesült más iparág Felsőbányán, ami hasonló gazdasági erővel bírna.

A kiállításon olyan bányászeszközöket is megtekinthettek a résztvevők, amit ma már bizonyára csak idősek ismernek | Fotó: Pintér Zsolt

Kulcsár István, az esemény egyik megálmodója elmondta, a rendezvény megszervezését az ösztönözte, hogy a bányakitermelés megszűnése után, az idősekben kialakult annak az igénye, hogy továbbörökítsék a következő generációk számára a bányászhagyományokat. A szervezés során figyelembe vették ezt a szempontot és úgy alakították ki a programokat, hogy az ifjúságot is megszólítsák. A résztvevő gyerekek kézműves tevékenységeken, csoportos vetélkedőkön és bányászati kiállításon vehettek részt. A gyermekprogramokon a vegyes házasságból származó gyerekek is jelen voltak, amit a szervező sikerként említett. A rendezvénysorozat első napjának záróakkordját a szatmári Phoenix zenekar adta, akik ismert hazai és külföldi rock slágerekkel szórakoztatták a közönséget.

A bányászhagyományok felelevenítésén túl, kiemelt figyelmet fordítottak arra, hogy egy olyan eseménysorozatot biztosítsanak a magyar közösség számára, ahol találkozhatnak egymással. A felsőbányai szervezet elnöke szerint a magyar ajkú lakosság örömmel fogadja a hasonló kezdeményezéseket és támogatja ezek megvalósítását.

A bányász zászló megáldása a felsőbányai Nagyboldogasszony-templomban | Fotó: Kulcsár István

A második napon az ünnepi szentmise bemutatása után megáldották a restaurált bányász zászlót, amit a templom főoltára mellé helyeztek el. Az 1800-as évek közepén készült zászló bányászmotívumokat örökít meg, aminek felújítási költségeit az egyház állta. Ezt követően a templom előtt, a nagybányai fúvószenekar koncertjét hallgathatták meg a résztvevők. Kulcsár István elmondta, hogy Felsőbányának volt egy közel százéves múlttal rendelkező fúvószenekara, akik minden vasárnap zenével fogadták a templomból kiérkező híveket. Sajnálatosnak találta, hogy utánpótlás hiánya miatt a fúvószenekar mára már megszűnt.

A rendezvénysorozat szervezője továbbá elárulta, hogy a következő céljuk, hogy kilépjenek a plébánia falai közül és a város főterén szervezzék meg a Retró Bányásznapokat. Ennek a lépésnek a megtétele, véleménye szerint elősegítené a térségben az amúgy is békés magyar-román kapcsolatot.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?