Rekordszámban mentek el szavazni, de a magyar részvétel elmarad az országos átlaghoz képest
Csoma Botond, az RMDSZ szóvivőjének elmondása szerint 10 óráit becsléseik alapján a magyar részvétel elmaradt a hivatalos részvételtől: 7.6%-ra becsülhető azoknak a magyaroknak az aránya, akik 10 óráig leadták voksukat.
Az erdélyi megyék általánosságban véve a déli megyék alatt állnak a részvételi arány tekintetében, ilyen értelemben a magyar többségű megyék is le vannak maradva. A legmagasabb részvétel Maros- és Szilágy megyékben volt: 8.3%-ra becsülhető azoknak a szavazópolgároknak az aránya, akik eddig az urnákhoz járultak. Ezt követi Szatmár- és Hargita megye 7.6%-os részvételi aránnyal, illetve Kolozs megye 6.9%-al.
A jelentős magyar lakosságú megyék esetében a magyar településeken nagyobb a részvétel, mint román településeken, bár itt fontos kiemelni, hogy például Hargita megye esetében jelentősen kevesebb is a román település. A magyar részvétel lemaradása leginkább Bihar- és Maros megyékben észlelhető.
Kapcsolódó
A 2019-es választásokhoz képest minden régióban többen járultak az urnákhoz 10 óra előtt, de a legkiemelkedőbb növekedés Havsalföldön figyelhető meg, ahol már 11%-os részvételi aránnyal számolnak. A legutóbbi választásokhoz képest inkább vidéken, inkább az idősek és inkább a nők körében nagyobb a reggeli mobilizáltság.
Csoma Botond kiemelte, hogy mindenképpen rekordmagas a részvételi arány mind az európai parlamenti, mind az önkormányzati szekcióban, ám a számokat inkább a déli megyék részvételi aránya növeli. AZ RMDSZ szóvivője kiemelte, hogy ez még jócskán behozható, ezért arra buzdít mindenkit, hogy éljen állampolgári jogával és kötelességével, és vegyen részt a választásokon. Mint hangsúlyozta, a felvidéki magyaroknak ismét nem sikerült EP mandátumot szerezniük, ez pedig egy intő jel kell legyen mindannyiunk számára: fontos tehát, hogy a magyar részvétel legalább akkora, vagy még nagyobb legyen, mint a román.
Csoma Botond egy technikai kellemetlenségre is felhívta a figyelmet, miszerint többen jelezték, hogy a négy önkormányzati szavazólap mellé nem kapták meg automatikusan az ötödiket, az EP szavazólapot. Arra kéri a magyar szavazókat, hogy külön igényeljék ezt is.
CSAK SAJÁT