Recept a fejlesztésre – Hargita megye három térségére kidolgozott mestertervet mutattak be

A Hargita hegységre, a Csomád-Bálványos- és a Nagy Hagymás-hegység térségeire elkészült mestertervet mutatták be szerdán a csíkszeredai megyeházán. A terv stratégiai dokumentum, amely hosszú távú fejlesztési keretet biztosít a három térségnek. Célja, hogy a gazdasági fejlődést és környezetvédelmet egymással összhangban valósítsa meg.

Több éves tevékenység végeredménye a szerdán bemutatott mesterterv, emelte ki Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának leköszönő elnöke a szerdai sajtóeseményen. „A folyamat során Románia összes bürokratikus betegsége felszínre került, ami a fenntartható építkezést, a természettel való jó összhangban való tervezést akadályozza, botlasztja” – osztotta meg a politikus. Kiemelte: a három érintett térség Hargita megye területének mintegy negyedét teszi ki.

A mestertervben azt szabtuk meg, hogy milyen jövőképet látunk. Az elmúlt tíz évben megtudtuk, mit miért nem lehet ebben az országban, másrészt közben láttuk, hogy merre alakul a világ. Meg kell említenünk a klímaváltozás következményeit, míg tíz éve mindenki sípályákat szeretett volna például építeni, ma el kell gondolkozni a hogyan továbbon. Ez csak egy egyszerű példa, de változott az időjárás, változtak a szabályok, az európai uniós irányelvek és mi is változtunk, tanultunk” – fogalmazott Borboly Csaba.

Mint Csák László, a mestertervet elkészítő Planificatio tervezőiroda ügyvezetője kiemelte, a mestertervek abban különböznek egy helyi fejlesztési stratégiától, hogy nem foglalkoznak mindennel az oktatástól egészségügyön át az ipari parkokkal, hanem minden egyes térségre megvizsgálják, mik azok a legfontosabb beavatkozások, amelyekre szükség van. Ezek közül vannak olyanok, amelyek sürgősek, és égető problémákra kínálnak megoldást a lakosság és a környezet számára, vannak köztük olyanok, amelyek kitörési lehetőséget biztosítanak az adott térség gazdasági fejlődése számára – osztotta meg a szakember.

Csák László | A szerző felvétele

A Maszol érdeklődésére Borboly Csaba elmondta, a mesterterv felhasználásával magán- és közberuházások tervezésére is lehetőség adódik. „Pontszerűen készülhetnek el az övezeti rendezési tervek (PUZ), például a Madarasi-Hargitán a szennyvíz-levezetés kérdése ilyen pontszerűen megoldásra váró probléma, vagy a Csomád-Bálványoson a vízellátás ügye. A mesterterv egy recept arra, hogy hogyan fejlesszünk” – fogalmazott.

„Vannak olyan települések, ahol most készülnek a rendezési tervek, ezekben a tervekben már meg tudnak jelenni ezek a fejlesztési irányok. Van egy elfogadott dokumentum, leírták, nevesítették, van hozzá magyarázat, hogy miért van rá szükség. Például az Egyes-kőre vonatkozó elképzelés a rendezési tervben már meg tud jelenni” – emelte ki Csák László.

Az elkészült mesterterv jó anyag, amire a közbirtokosságok, a vadász egyesületek, az önkormányzatok, magántulajdonosok is figyelhetnek és alapozhatnak” – összegzett Borboly Csaba.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?