Ráfér a javítás a Csíki Csobbanóra

Csaknem másfél millió lejt költött a Csíki Csobbanó épületének javítására 2022 óta az üzemeltető Csíki Sportcentrum Kft. A 11 évvel ezelőtt átadott létesítmény tetőszerkezete kivitelezési hiányosságok miatt nagyon megrongálódott, szerdán kezdődött el az évtizedes hibák korrigálása.

Sajtótájékoztatón számoltak be szerdán a Csíki Csobbanó épületén elkezdett javításokról, valamint az elmúlt két évben hasonló célokra elköltött összegekről. Mint Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere az eseményen elmondta, az elmúlt két évben, 2022 óta a város jelentős összegeket fordított arra, hogy a Csíki Csobbanó tetőszerkezetén különböző felújításokat végezzenek. Mint kiemelte, a folyamatban lévő munkákkal együttesen ez 1,4 millió lejt emésztett fel. Ennek az összegnek egy részét fedezte az épület biztosítása, de jelentősen hozzá kell járulnia a tulajdonos önkormányzatnak, illetve az üzemeltetést végző önkormányzati cégnek és a Csíki Sportcentrum Kft-nek is.

Tánczos Barna, Korodi Attila, Páll Andrea | A szerző felvételei

„A Csíki Csobbanó olyan beruházás, amelyet kormányzati intézmény fejlesztett, saját építkezési, beruházási szabályait alkalmazva. Olyan városban élünk, ahol szeszélyes a klíma, ahol szélsőséges időjárási körülmények is előfordulnak. Ez az uszoda egy prototípus szerint készült, és azt vettük észre, hogy azok a technológiák, amiket alkalmaztak, ide egyszerűen nem passzoltak” – fogalmazott a városvezető. Hozzátette, a tetőszerkezeten olyan sürgős munkák váratnak magukra, amelyek elvégzése szükséges ahhoz, hogy az épület biztonságos legyen a jövőben is.

Korodi Attila rámutatott, a bukaresti kormányzati jelenlét azért is kiemelt fontosságú, hogy tudják képviselni azokat a helyi sajátosságokat, igényeket, meglátásokat, amelyek nélkül hiába a jószándék, néhány év alatt „elcsúszhatnak a dolgok”. „Mi két év alatt elköltünk, biztosításokkal együtt, közel egy és fél millió lejt és tudjuk azt, hogy az elkövetkező években az egész tetőszerkezetet újra kell héjazzuk, burkoljuk, újra kell építsük” – emelte ki.  

2011-ben adták át az épületet. Korszerűtlenné vált.

„A szalagvágással soha nem lesz vége a programnak. Azzal, hogy valaki egy uszodánál, stadionnál, bárhol a szalagot elvágja, csak elkezd egy folyamatot. Sajnos a bukaresti kormányzatban még nem volt egy olyan miniszter sem, aki valamikor igazán sportinfrastruktúrát adminisztrált volna. A pénzügyminisztériumnál és a többi minisztériumnál nem engedik, hogy a finanszírozási lehetőségeket, sportegyesületek támogatását, sportprogramokat úgy alakítsuk át, hogy azok önfenntartók legyenek” – hangsúlyozta a sajtóeseményen Tánczos Barna szenátor.

A politikus hozzáfűzte, miniszterként volt olyan kezdeményezése, amely a sportlétesítmények napelemes rendszerrel való ellátását és hőszigetelését célozta. A környezetvédelmi alap felújítási programjába oktatási intézmények kerültek be, ám hasonló projektet szükséges elindítani az uszodáknak, jégcsarnokoknak, sportcsarnokoknak. „A régi sportcsarnokokat energiahatékonyabbá kell tenni, el kell látni minden sportközpontot napelemmel. Erre van keret, erre van a környezetvédelmi alapnál olyan szén-dioxid kibocsátásos alap, amelyből el lehet végezni. Egy százmillió eurós programmal az ország legtöbb sport-infrastruktúráját el lehet látni ilyen berendezésekkel és energiahatékonyabbá lehet tenni” – mondta el Tánczos Barna.

Ráfér a felújítás a tetőre

A Csíki Sportcentrum Kft. ügyvezető igazgatója, Páll Andrea kifejtette, az uszoda üzemeltetése során keletkező pára az évek alatt kikezdte a nem megfelelően kezelt és szigetelt tetőszerkezetet. Kiemelte ugyanakkor, hogy azért kezdtek a téli időszakban a javításhoz, mert a tetőn található lemezek könnyebben kezelhetők hűvösebb időben.

Trandafir Norbert, a Csiki Sportcentrum alkalmazottja, a Csíki Csobbanó szolgálatvezetője kiemelte, az uszoda egyik legnagyobb problémája a nem megfelelő, és idő közben korszerűtlenné vált szigetelés. „Az egész kupolarészen öt centiméteres szigetelés van. A mai világban tudjuk, egy ilyen vastagságú szigetelés mit jelent. Erre rájön a gőz problémája, ami akadálytalanul éri a tetőt, nem tették be a zárófóliát, ami ezt megakadályozhatná. Az egész gőz a szigetelésen keresztül távozik, nekiütközik a pléhtetőnek és ott jön a rozsdásodás, minden egyéb” – osztotta meg.

Páll Andrea elmondta azt is, hogy a tetőn található tűzbiztonsági ablakok rögzítése nem megfelelő, nagyobb szél esetén több alkalommal megrongálódtak már. Ezeknek a cseréje elengedhetetlenné vált, a biztosító csak az ablakok felének cseréjét finanszírozza, ugyanakkor az ablakok melletti tetőrészt is cserélni kell, tudtuk meg. Az ablakok cseréje a napokban elkezdődött és két-három hétig fog tartani – mondta Páll Andrea. Hozzátette, ezen időszak alatt két napig biztonsági okokból nem üzemel az uszoda.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?