Papíron megerősítették a szakszervezetek szerepét
Kihirdette hétfőn Klaus Iohannis államfő a társadalmi párbeszédről szóló törvényt.
A jogszabály hatályon kívül helyezi a társadalmi párbeszédről szóló korábbi törvényt, és új szabályozásokat vezet be ezen a területen. Az új rendelkezések többek között megszüntetik a szakszervezetek és munkaadói szövetségek működésében, illetve az intézményesített háromoldalú érdekegyeztetés lebonyolításában megfigyelhető zavarokat, megerősítik a szakszervezetek szerepét, egyértelműsítik a kollektív munkaügyi viták és sztrájkok kezdeményezésére, rendezésére és ellenőrzésére vonatkozó eljárásokat.
A törvény szerint a társadalmi párbeszéd a kormány, a munkaadók és az alkalmazottak/munkavállalók képviselői közötti tárgyalások, konzultációk vagy információcserék összes formáját jelenti a gazdaság- és szociálpolitikát érintő kérdésekben.
A jogszabályba foglalt meghatározása szerint a szakszervezet az alkalmazottak/munkavállalók önkéntes szerveződése, amelynek célja a munkáltatóval szembeni szakmai, gazdasági, kulturális-művészeti, sport- vagy szociális érdekeik védelme. A kollektív tárgyalási ágazatok azok a nemzetgazdasági ágazatok, amelyekben megállapodásuk szerint a szociális partnerek kollektív tárgyalásokat folytatnak. Ezeket az Országos Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács határozza meg, és a kormány hagyja jóvá.
CSAK SAJÁT
A törvény többek között előírja, hogy a munkanélküliek is szakszervezeti tagok maradhatnak vagy beléphetnek egy szakszervezetbe. A munkanélküli szakszervezeti tagokat nem veszik figyelembe a szakszervezeti képviselet megállapításához szükséges szakszervezeti tagok számának meghatározásakor.
A vállalatok szintjén legkevesebb 10, ágazatok szintjén legkevesebb 20 alkalmazott/munkavállaló alapíthat szakszervezetet.