Ötből négy mesterember emelte az árait

Több mint 10 százalékkal emelték idén az árakat a mesteremberek – az építők, az energetikai szakértők, javítást, szerelést, belső átalakítást vállaló cégek – derül ki egy felmérésből.

A felmérés az árak általános emelkedését jelzi, mutatja az infláció hatását a szolgáltatási költségekre, ám a kép árnyalt, például a tervezés és a elektromos cikkek javítása mérsékelten, míg a házépítés, a hőszigetelés jelentős mértékben drágult, áll az elemzésben.
A szigetelést, festést-mázolást, lakásfelújítást végzők mindegyike növelte az árait, míg a tervezők, építészek és nyílászáró-szerelők közül négyből három drágított.

Fotó: Pexels


Az árakat emelő mesteremberek kétharmada (77,8 százalék) a növekvő anyagárakat jelölte meg okként, a válaszadók fele az energia- és az üzemanyag drágulásával indokolta a díjszabásai emelését. Közel egynegyedük pedig azért drágított, mert a konkurencia is ezt tette.
A felmérés szerint a következő hónapokban tízből négy mesterember további áremelést tervez, a legtöbben a lakásfelújítást végzők közül drágítanak, közülük négyből három fontolgatja a drágítást.

Fotó: Pexels

A tervezők egynegyede nem drágított, egyharmaduk kevesebb mint 10 százalékkal növelte az árait, egynegyedük pedig 20 -30 százalékkal. Egy háztervezés átlagára jelenleg 100 lej négyzetméterenként, ami átlag 10 százalékos növekedést jelent.

A házépítők kevesebb mint egynegyede nem emelte árait, közel fele pedig az elmúlt egy évben több mint 30 százalékkal drágított, a többiek 10 és 30 százalék között emelték a tarifákat. Egy téglaház építése jelenleg átlag 6400 lejbe kerül négyzetméterenként, ami 25 százalékos drágulást jelent

A villanyszerelők fele nem emelte árait, kilencből egy kevesebb mint 10 százalékkal drágított, hatból egy 10 és 30 százalék között. A jelenlegi átlag órabérük 54 lej, ami 10 százalékos drágulást jelent.

A műanyag nyílászáró szerelők egynegyede nem drágított, közel felük pedig 10 és 30 százalék közötti mértékben. Jelenleg egy rögzített műanyag ablak átalgára 335 lej, ami 15 százalékos emelkedést jelent.

A hőszigetelést vállalók mindenike drágított, tízből egy kevesebb mint 10 százalékkal, egyharmaduk 20 és 30 százalék között, ötből egy ennél is nagyobb mértékben. Jelenleg a hőszigetelés négyzetmétere átlag 235 lejbe kerül, ami 24 százalékos emelkedés.

A napelem rendszereket forgalmazók és szerelők 72 százaléka nem emelte a tarifáit, 14,5 százalék kevesebb mint 10 százalékkal drágított, 13,5 százalék pedig több mint 30 százalékkal. Egy kisebb rendszer átlagára 7450 lej, ami 5 százalékkal több mint tavaly.

A lakásfelújítást végzők egynegyede tartotta meg tavalyi árait, a többiek 10 és 30 százalék között, de volt aki ennél is nagyobb mértékben drágított. Jelenleg a teljes körű felújítás négyzetmétere 1900 lej, 21 százalékkal több mint egy évvel ezelőtt.

A festő-mázolók egynegyede nem drágított, a többség 10 - 20 százalékkal növelte az árait. Jelenleg két réteg fehér festék felvitele négyzetméterenként átlag 7 lejbe kerül, ez 16 százalékos drágulás.

A honlapkészítők esetében 15 százalékos az átlag áremelkedés, egy online webáruház elkészítése átlag 6000 lej. A könyvelők mintegy 10 százalékkal drágítottak, egy engedélyezett magánszemély (PFA) havi könyvelése átlag 285 lej. A takarítócégek átlag 16 százalékkal drágítottak, egy kétszobás lakás kitakarítása 420 lejbe kerül. Az őrző-védők szintén 16 százalékkal emelték az áakat, az órabérük jelenleg 22 lej.

A felmérést a necesit.ro szolgáltatásközvetítő portál végezte.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?