Orvosukat megvesztegetve szerezhettek több százan oltásigazolást
Koronavírus elleni beadatlan vakcinák alapján kiállított védettségi igazolások ügyében nyomoz a rendőrség, az oltáskampány felelősei eddig 370 hamisításgyanús eset adatait küldték el a rendőrségnek – közölte pénteken a Digi24 hírtelevízió.
A fiktív oltások jelenségére Cristian Oancea, a temesvári Victor Babeș járványkórház igazgatója hívta fel a figyelmet, miután több – általában egydózisú vakcinára kiadott – oltási igazolással rendelkező páciensüknél a megszokottnál sokkal súlyosabb következményeket okozott a fertőzés. Egyikük, egy intenzív osztályra került, Argeș megyei férfi elismerte, hogy családorvostól „sikerült beszereznie” az oltási bizonylatot anélkül, hogy a szert beadták volna neki.
A hatóságok azt gyanítják, hogy az oltás mellékhatásaitól tartó emberek az utazási és egyéb előnyök miatt megvesztegetik orvosukat, hogy állítson ki nekik védettségi igazolást, de a vakcinát dobják el.
Mihai Iacob, a családorvosok szövetségének elnöke szerint elszigetelt esetekről lehet szó, amelyek méltatlanul vetnek árnyékot a szakmára és az oltási kampányra. Egy másik, a Digi24 által megszólaltatott családorvos viszont arra panaszkodott, hogy „hatalmas nyomásnak” vannak kitéve, és szinte minden rendelőben szembesülnek olyan pácienssel, aki csak az igazolást kéri, az oltást nem.
Közegészségügyi kockázat is
Alexandru Rafila mikrobiológus, aki Romániát képviseli az Egészségügyi Világszervezetben (WHO) a România TV adásában azt állította, nem új jelenség a mosdókagylóba öntött, „golyóstollal” végzett oltás, már a koronavírus előtt is előfordult, de nem volt rendszerszintű probléma.
Ez – amellett, hogy a törvényt számos ponton sértő bűncselekmény – közegészségügyi kockázat is, és aláássa az oltási kampány hitelét. A fiktív oltással rendelkezőknél bekövetkező súlyos megbetegedések és halálesetek is bekerülnek a statisztikába, lerontják a vakcina hatékonyságának adatait, és az ilyen esetekre „perverz módon” éppen az oltásellenesek fognak hivatkozni, hogy bizonyítsák, a vakcina nem is ér semmit – magyarázta.
Mint ismert, az országban az átoltottság alig haladja meg a 30 százalékot. A rendelkezésre álló vakcinák száma május végén haladta meg a keresletet, azt követően pedig az érdeklődés a korábbi negyedére esett vissza, naponta már kevesebb mint nyolcezerrel növekszik a beoltottak száma. Ebben az ütemben még két évre lenne szükségünk ahhoz, hogy elérjük a korábban megcélzott 70 százalékos nyájimmunitást.
CSAK SAJÁT