Orosz beavatkozással riogatnak – Kampánystart „füstbombával”
Elképesztő vádaskodásokkal startolt a november 24-i elnökválasztás hivatalos kampánya. Miután a törvény tiltja, hogy az államfőjelöltek, illetve a pártok utcai bannerekkel, s egyéb látványos eszközökkel igyekezzenek befolyásolni vagy meggyőzni a választókat, marad a régóta bevált módszer: az ellenfél támadása, lejáratása.
Az utóbbi hetekben a sajtó attól volt hangos, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség elnökét látná szívesen Marcel Ciolacu mellett az elnökválasztás második fordulójában, hiszen ez esetben az AUR-on kívül mindegyik parlamenti párt a PSD-s jelölt támogatására kényszerül. A terv megvalósítása érdekében a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) azt is tudni vélik, hogy a szociáldemokraták szavazatokat „irányítanak” át Simion javára.
A PNL vádjaira erősített rá George Becali, a bukaresti FCSB labdarúgó klub börtönt is megjárt tulajdonosa, aki az AUR színeiben indul a fővárosi listavezetőként egy szenátori helyért. Az egykori juhász azt nyilatkozta: Viorel Hrebenciuc-kal, a PSD egykori befolyásos politikusával tárgyalt arról, miként segítik a szociáldemokraták a döntő menetbe George Simiont. Marcel Ciolacu PSD-elnök tagadta a vádakat.
A PNL, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az ezeket a pártokat támogató média gyorsan továbbgörgette a vádat, s máris Oroszországot vélte felfedezni a PSD mögött. A sajátos logikai levezetés pofonegyszerű: Simiont állítólag kedvelik Moszkvában, ha pedig a szociáldemokraták - állítólag - az AUR államfőjelötjét segítik a második fordulóba, akkor a PSD-t is bátran lehet vádolni Oroszország kiszolgálásával. Innen már nem kellett nagy lépést tennie Nicolae Ciucának, aki azért „aggódik”, hogy orosz beavatkozás történhet a romániai választási folyamatba.
A PNL nem véletlenül igyekszik Moszkvát is belekeverni a kampányba. Egy friss - a Libertatea portál által rendelt - felmérés szerint arra a kérdésre, hogy ki a legjobban felkészült jelölt Románia elnöki tisztségére, a válaszadók 20,4 százaléka Mircea Geoanát jelölte meg. Őt 18,1 százalékkal Marcel Ciolacu közveti, 14,9 százalékos George Simion bizalmi indexe, Elena Lasconié pedig 8,4. Felkészültség tekintetében Nicolae Ciucát a válaszadók mindössze 6 százaléka tartja megfelelő jelöltnek.
Ciucă a pártján belül sem örvend nagy népszerűségnek, médiainformációk szerint sok liberális politikus aggódik amiatt, hogy a pártvezér rossz elnökválasztási szereplése a PNL-t is sújtja majd a december 1-jei parlamenti választásokon. Cristian Tudor Popescu, az egyik legismertebb román politikai újságíró „füstbombának” nevezte a PNL vezetőjének azon vádjait, melyek szerint a PSD állítólag támogatja az AUR jelöltjét az elnökválasztáson, hogy a második fordulóban Marcel Ciolacu és George Simion csaphasson össze. A publicista szerint ilyen jellegű, légből kapott vádakkal Nicolae Ciucă elveszítheti azoknak a szavazatait is, akik eddig „butának, de megbízhatónak” tartották.
Kapcsolódó
„Ciucă úr azt mondja, hogy a PSD Simiont szeretné a második fordulóba juttatni, és ezért átpasszol neki néhány szavazatot, az AUR jelöltjével való megállapodás révén. Ráadásul a PSD ezt Oroszországgal együtt akarja megvalósítani. Az a tény, hogy Nicu, Marcel egykori barátja, nem rendelkezik semmiféle bizonyítékkal erre vonatkozóan, egyáltalán nem zavarja őt. A kérdés az: mit nyerhet választási szempontból a tábornok úr egy ilyen füstbombával?" – írta Cristian Tudor Popescu egy Facebook-bejegyzésében. Szerinte a liberálisok vádjai vissza fognak hullni Nicolae Ciucára.
Az újságíró úgy véli, a „leleplezéssel” nem nyerhet új voksokat Ciucă, hiszen a PSD-szavazók számára Simion nem a PSD ellenfele, ő is „egy nagy hazafi, csak fiatalabb és hevesebb”, ezért egy esetleges utasítás, hogy az AUR vezetőjére szavazzanak, nem váltana ki felháborodást a körükben. „Az AUR támogatói? Hát, nekik az az érdekük, hogy jelöltjük bejusson a második fordulóba. Szóval, ez sem jön be. Ami pedig az USR-t illeti, Lasconi asszony éppen válaszolt a PNL elnökének azon kérésére, hogy bölcsen lépjen vissza a javára: te lépj vissza, úgyis kidob a párt, miután veszítesz!” - érvelt Tudor Popescu. A publicista Mircea Geoanát is bírálta, aki átvette a „titkos megállapodás” vádját, holott a választok tőle a NATO–ban betöltött pozíciója miatt egy komoly, visszafogott, kifinomult kampányra számítottak tőle.
Tizennégy államfőjelölt. A legfőbb közjogi méltóságra tíz párt jelöltje - köztük RMDSZ színeiben Kelemen Hunor - és négy független jelölt pályázik. Ha az elnökválasztás első fordulójában egyik jelölt sem kapja meg a névjegyzékben szereplő választópolgárok több mint felének (csaknem kilencmillió állampolgárnak) a támogatását, az államfői tisztség sorsa a két legjobban szereplő jelölt között dől el a december 8-án megrendezendő második fordulóban. Az új elnök december 21-én kezdi meg ötéves mandátumát.
CSAK SAJÁT