Őrizetbe vették a hulladékmaffia hét tagját

Hét személyt vettek őrizetbe a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) temesvári kirendeltségének ügyészei az országba illegálisan behozott hulladékok ügyében végzett 44 vasárnapi házkutatás nyomán.

Több helyszínen több mint 48 tonna hulladékot találtak, mobiltelefonokat, iratokat, laptopokat, 73.850 eurót, 66.518 lejt és 600 svájci frankot foglaltak le – közölte hétfő este a Temes megyei rendőr-főkapitányság.

A Környezetvédelmi Őrség több mint 100 ezer lejre szabott ki bírságot, és elrendelte három cég tevékenységének megszüntetését.

Fotó: DIICOT

A kihallgatások után a bűnszervezet hét vezetőjét őrizetbe vették, és előzetes letartóztatásuk elrendelését kérik a törvényszéktől. A többi gyanúsított ellen – többségük fuvarozó – szabadlábon folytatódik az eljárás.

Amint arról beszámoltunk, a DIICOT a rendőrséggel együttműködve 44 helyszínen – többek között különböző cégek székhelyén és telephelyein – tartott házkutatást vasárnap Arad, Bihar, Fehér, Hunyad és Szeben megyében. Az érintett vállalkozásokat azzal gyanúsítják, hogy törvénytelenül hoztak be hulladékot Romániába uniós tagállamokból jelentős haszonszerzés céljából.

A 2021-ben létrehozott bűnszervezet tevékenysége az ország nyugati megyéire és Bukarestre terjedt ki. Tagjai az ügyészek szerint értékesítés és újrahasznosítás ürügyén, a környezetvédelmi előírásokat megszegve hozták be külföldről az újrahasznosításra alkalmatlan hulladékot, veszélyeztetve ezzel a lakosság egészségét és a környezetet.

A DIICOT szerint a bűnszervezet egyik csoportjának feladata az üzletkötés volt. Ők vették fel a kapcsolatot különböző európai vállalatokkal, amelyek az újrahasznosítható vagy hasznosítható hulladéknak álcázott szállítmányokat Romániába exportálták. A bűnszervezet egy másik csoportja azokból a fuvarozókból állt, akik hamisított árukísérő okmányokkal Romániába szállították a legtöbbször ömlesztett, háztartási szemetet is tartalmazó hulladékot. A bűnszervezet harmadik csoportját hulladékok hasznosítására vagy újrahasznosítására szakosodott romániai vállalatok vezetői alkották, akik a szállítmányokat megrendelték.

A lebukás kockázatának csökkentése érdekében a fuvarozók csak hétvégén és általában éjszaka érkeztek a román határhoz, kihasználva az ellenőrzéseket végző személyzet fáradtságát, valamint azt, hogy a környezetvédelmi ellenőrök olyankor nincsenek jelen a határátkelőkön - részletezte a DIICOT.

Közleménye szerint a bűnszervezet ellen indított eljárás során 57, összesen több mint 1500 tonna hulladékból álló illegális szállítmányt talált az ügyészség.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?