Hulladék-nyomkövető rendszerrel az illegális szemétbehozatal ellen

A több száz teherautónyi hulladék behozatalát csak úgy lehetne megakadályozni, ha a kormány a faanyag-nyomkövető rendszer (SUMAL) mintájára egy hulladék-nyomkövető rendszert (SUD) hozna létre – javasolta a környezetőrség volt vezetője, Octavian Berceanu. Szerinte „csak egy csepp a tengerben” az az illegális hulladékbehozatalra szakosodott bűnszervezet, amelynek felgöngyölítését vasárnap jelentette be a terrorizmus és szervezett bűnözés ellenes ügyészség.

A nagy illegálishulladék-fogás bejelentése után a környezetőrség volt vezetője, Octavian Berceanu a Facebook-oldalán azt írta: az ország schengeni csatlakozása csak rontani fog a helyzeten, mert a vámellenőrzések megszűnése lehetővé teszi, hogy „az olasz maffia több száz teherautónyi és vagonnyi hulladékot” küldjön Romániába Európa minden részéből. Ezt szerinte csak úgy lehetne megakadályozni, ha a kormány a faanyag-nyomkövető rendszer (SUMAL) mintájára egy hulladék-nyomkövető rendszert (SUD) hozna létre.

Fotó: DIICOT

„Ezt a rendszert valamennyi kereskedő és fuvarozó számára kötelezővé kell tenni, hogy ismert legyen, honnan származik és hová tart a hulladék, mekkorák a tárolókapacitások, mekkora mennyiségeket szállítanak, melyik a hazai és melyik a külföldi hulladék, mekkora a ténylegesen feldolgozott és tárolt mennyiség” – írta bejegyzésében.

Berceanu bírálta a kormányt, amiért nem akarja megkönnyíteni a környezetvédelmi ügynökség, a környezetőrség, az adóhatóság, a rendőrség és a hírszerző szolgálat közötti információáramlást, ami szerinte jelentősen hozzájárulna az illegális hulladékbehozatal visszaszorításához.

Szerinte a jogszabályok is túlságosan megengedőek, mert lehetővé teszik, hogy a vállalkozások három évig tárolják a papíron feldolgozásra szánt hulladékokat.

„Ez idő alatt nem zavarja senki a vállalkozót. Hulladékhegyeket gyűjthet össze úgymond értékesítésre. (...) Két év és 9 hónap után fizetésképtelenséget jelent, változnak a tulajdonosok, és egy 90 éves nénikét fognak felelősségre vonni a hatóságok” – részletezte a törvények kijátszásának módszereit.

A terrorizmus és szervezett bűnözés elleni ügyészség (DIICOT) a rendőrséggel együttműködve vasárnap 44 helyszínen – többek között különböző cégek székhelyén és telephelyein – tartott házkutatást Arad, Bihar, Fehér, Hunyad és Szeben megyében. Az érintett vállalkozásokat azzal gyanúsítják, hogy törvénytelenül hoztak be hulladékot Romániába uniós tagállamokból jelentős haszonszerzés céljából. Az ügyben közel 40 személyt kísértek be kihallgatásra a DIICOT temesvári székhelyére.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?