Óriási összegre büntetett a háromszéki rendőrség az 112-es segélyhívó hamis riasztásáért
Az 112-es segélyhívó felelősségteljes használatára hívta fel a figyelmet a Kovászna Megyei Rendőrség az egységes segélyhívószám európai napja alkalmával. Felidézik, hogy tavaly 7707 segélyhívás érkezett a háromszéki rendőrséghez, ami 2700-zal több, mint egy évvel korábban volt.
Gond az, hogy a rendőrséghez kapcsolt segélyhívások közül 933 hamisnak bizonyult és további 63 esetben visszaélésszerű hívás történt. A 112-es segélyhívószám helytelen használata miatt a Kovászna Megyei Rendőrség 961 bírságot szabott ki összesen 1 660 000 lej értékben.
Felhívják a figyelmet, hogy az 112-es segélyhívószám felelős használata életeket menthet, hiszen vészhelyzetben minden másodperc számít és a visszaélésszerű segélyhívások késleltethetik a valós vészhelyzetekbe való beavatkozást.
Élbolyban az indokolatlan segélyhívások tekintetében
Az 112-es ingyenes, segélyhívószámot működtető Speciális Távközlési Szolgálat (STS) tavaly évi mérlege szerint Háromszéken 87 501 segélyhívást fogadtak, csakhogy ennek jelentős többsége, 54,71 százaléka indokolatlannak bizonyult. Szám szerint 47 871 segélyhívás volt indokolatlan, ezek miatt Kovászna megye országos szinten a második helyen van. Mindössze Gorj megyében volt arányaiban több hamis riasztás.
Tavaly több mint 9,7 millió hívás érkezett az 112-es segélyhívó számra – tájékoztatott hétfőn a Különleges Távközlési Szolgálat (STS). 2024-ben a nem vészhelyzetnek minősülő hívások országos aránya 39,5 százalék volt, így Háromszék rossz értelemben kiemelkedő, hiszen Kovászna megyében a segélyhívások több mint fele volt indokolatlan.
Tavaly a segélyhívó számon rögzített vészhelyzetek 48 százalékát a mentőszolgálathoz, 24,57 százalékát a rendőrséghez, 19,05 százalékát a katasztrófavédelemhez és a SMURD-hoz, 6,21 százalékát a csendőrséghez, 2,17 százalékát más hatóságokhoz irányították át.
Felhívják a figyelmet: amellett, hogy a telefonbetyárkodásért 2000 és 4000 lej közti pénzbírság jár, ezek a hívások túlterhelik a rendszert, veszélyeztetve ezáltal olyan emberek életét, akik valóban segítségre szorulnak. Az 112-es ingyenes segélyhívó számon a bajba jutottak a mentőszolgálat, rendőrség, csendőrség, tűzoltóság segítségét kérhetik.
CSAK SAJÁT