Orbán Viktor Bukarestben: magyar érdek is Románia Schengen-tagsága
A Victoria-palotában fogadta pénteken Marcel Ciolacu miniszterelnök magyar hivatali kollégáját, Orbán Viktort. Hármasban tárgyaltak: jelen volt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is. A két miniszterelnök közös sajtótájékoztatóján megköszönte egymásnak a közös munkát, mint fogalmaztak, megünnepelték együtt a schengeni megállapodás sikerét. Ciolacu szerint a csatlakozás 2 százalékos GDP-növekedést hoz, Orbán Viktor pedig azt emelte ki, a korábbi csatlakozásokra utalva, hogy ahol ez megtörtént, ott „nemcsak a gazdaság lendült neki, hanem az adott térségben megváltozott az élet minősége”.
Orbán Viktor miniszterelnököt fogadta Marcel Ciolacu a Viktória-palotában, ahol megtekintették a román miniszterelnökök arcképcsarnokát, majd elvonultak tárgyalni.
Későbbi közös sajtótájékoztatójukon a román miniszterelnök megköszönte ismételten Orbán Viktornak a segítséget a schengeni csatlakozáshoz. „Örömömre szolgál, hogy vendégül láthatom barátomat, Orbán Viktort, akivel együtt ünnepeljük Bukarestben a schengeni megállapodás sikerét és az országaink közötti barátságot” – mondta Marcel Ciolacu.
Ciolacu: az RMDSZ a profi partner
Mint mondta, a csatlakozás 2 százalékos GDP-növekedést fog jelenteni, ami bizonyára tükröződik majd Magyarországon is. Arról is tárgyaltak, mondta Ciolacu, hogy a két ország gazdasági érdekeit a régióban hogyan tudják még jobban érvényesíteni, illetve a versenyképességet az EU-n belül. A biztonsági kérdésekről is tárgyaltak, tette még hozzá Marcel Ciolacu. Kiemelte a remek együttműködést Kelemen Hunorral és az RMDSZ-szel, mint mondta nagyon jól működtek együtt, és a jövőben is minden bizonnyal nagyon jól együttműködnek. Az RMDSZ, mint fogalmazott korrekt és profi partner a kormányzásban.
Orbán: még nem látni a csatlakozás jelentőségét
Orbán Viktor magyar miniszterelnök „kedves barátjaként” szólítva meg román kollégáját beszámolt arról, hogy a schengeni csatlakozást tűzték ki közös célul, és végrehajtották a közösen kialakított akciótervet. „A két országnak van egy történelmi sorsközössége”, fogalmaztott Orbán Viktor, mint mondta, a magyaroknak is az volt az érdeke, hogy Románia Schengen része legyen. Megköszönte a közös munkát az említett cél elérésében Marcel Ciolacunak.
Elmondta, egyelőre nem is látni pontosan a csatlakozás hatását. Olyan dologról van szó, amiben még Romániának nincs tapasztalata. Mint mondta, „amikor az osztrák-magyar határnál a sorompókat felemeltük, majd a szlovák-magyar határnál, a szlovén-magyar határnál, és legutóbb a horvát-magyar határnál, akkor nemcsak a gazdaság lendült neki, hanem az adott térségben megváltozott az életnek minősége, a szövete, a szerkezete”. Szerinte éppen ezért Bukarestből vagy Budapestről fel sem lehet jelenleg mérni, hogy a határ menti régióban lakó román és magyar emberek számára milyen nagy jelentősége van ennek a változásnak, mondta Orbán.
Jelenleg 12 közúti hatarátkelőhely van Románia és Magyarország között, január 1-jétől ezek száma megnő 22-re, említette az egyik változást. A határátkeléshez ugyanakkor kevesebb lesz a megteendő táv is. Újra fog szerveződni az élet sokkal természetesebben és egészségesebben, hangsúlyozta.
Új korszak az együttműködésben
Hisz abban, amit román kollégája mondott, hogy új korszak kezdődhet a két ország kapcsolatában, „ennek most megvannak a bizalmi alapjai, hiszen van egy közös sikerünk”, mondta Orbán Viktor.
Míg gazdasági szempontból fontos ország Romániának Magyarország, Magyarországnak energiabiztonság szempontjából fontos a román szomszéd, mondta Orbán. Hozzátette, tavaly 1,75 milliárd köbméter gázt tudtak vásárolni Románián keresztül, ami megoldotta Magyarország energiaszükségletét. Ráadásul Románia egy megbízható tranzitország magyar nézőpontból a nukleáris fűtőanyagok átszállítása tekintetében, és minél inkább megbénul az Ukrajnán keresztül működő energetikai együttműködés, annál fontosabbá válik a Romániával való együttműködés – mondta Orbán Viktor. Magyarország folytatni és mélyíteni akarja az együttműködést Romániával – zárta beszédét a magyar miniszterelnök.
Mint ismeretes, november 22-én Marcel Ciolacu miniszterelnök Budapesten találkozott magyar kollégájával, akivel Románia teljes körű schengeni integrációs folyamatáról egyeztetett.
Marcel Ciolacu miniszterelnök nemrég külön köszönetet mondott Románia schengeni csatlakozásának támogatásáért Olaf Scholz német kancellárnak, Pedro Sanchez spanyol kormányfőnek, Giorgia Meloni olasz és Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek, valamint az Európai Bizottság és az Európai Parlament vezetőinek.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök szerdán Brüsszelben az Európai Unió és a nyugat-balkáni országok csúcstalálkozóján, majd csütörtökön pedig az Európai Tanács ülésén vett részt.
Pénteken Bulgáriába is ellátogatott, onnan érkezett Bukarestbe.
CSAK SAJÁT