Oktatási bizottság: minden szinten jogunk van anyanyelvünkön tanulni
A közoktatási törvény tervezetének pénteki, a képviselőház tanügyi bizottságában zajlott vitáján elfogadott módosító javaslat kimondja, hogy a nemzeti kisebbségekhez tartozóknak joguk van az anyanyelvükön való tanuláshoz és oktatáshoz a közoktatás minden szintjén, típusában és formájában.
A nemzeti kisebbségek nyelvén oktató vagy a nemzeti kisebbség nyelvét, a kisebbség történelmét, vallását és hagyományait, zenéjét tanító oktatási intézményeket a helyi vagy megyei közigazgatási hatóságok, a törvény által elismert egyházak, magánjogi jogi személyek és az oktatási minisztérium létesíthet – szögezi le egy másik elfogadott javaslat.
Egy ugyanehhez a cikkhez benyújtott másik módosítás értelmében ezeket az intézményeket a felsoroltakon kívül a nemzeti kisebbségeket a parlamentben képviselő pártok is létrehozhatják. Ligia Deca oktatási miniszter azonban a vitán kijelentette, hogy „ilyen előírás eddig nem szerepelt a törvényben”, és az erről szóló döntés elhalasztását kérte.
Egy másik módosítás szerint a helyi igények függvényében a szülők vagy a gyámok igénylésére is létrehozhatók kisebbségi tannyelvű csoportok, osztályok vagy iskolák, illetve a kisebbség történelmének, vallásának és hagyományainak, zenéjének oktatásával foglalkozó egységek.
A tanügyminisztérium a munkaügyi tárcával és más illetékes hatóságokkal együttműködve kidolgozza a sajátos nevelési igényű fiatalok munkaerő-piaci beilleszkedésének országos stratégiáját – írja elő egy másik elfogadott javaslat.
CSAK SAJÁT