Oktatás, lakhatás, megélhetés – A magyar egyetemisták véleményére kíváncsiak
A romániai felsőoktatásban tanuló magyar diákokat kérdezi a diákszervezet arról, hogy milyen az egyetemisták élete, milyen kihívásokkal szembesülnek, mit várnak a jövőtől. A kutatást népszerűsítő sajtótájékoztatón felszólalt az Országos Magyar Diákszövetség (OMDSZ) elnöke, Hatos Attila és a kutatás vezetője, Kiss Dénes egyetemi docens is.
JelenLét – JövőCTRL – Az erdélyi magyar egyetemisták helyzete címmel hirdetett meg egy fontos kutatást az Országos Magyar Diákszövetség (OMDSZ) tagszervezeteivel együtt, melyből kiderül milyen most magyar fiatalnak lenni Erdélyben, Romániában. Az erről szóló szerdai sajtótájékoztatón jelen volt Hatos Attila OMDSZ-elnök, Kiss Dénes, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Magyar Szociológia és Szociális Munka Intézetének docense, a kutatás vezetője, Hosu Kyra projektfelelős az OMDSZ részéről, Balog Mónika projektfelelős a Magyar Ifjúsági Központ (MIK) részéről, illetve Albert Boldizsár szociológia szakos diák, aki részt vett a kutatás kérdéseinek összeállításában. A sajtótájékoztatón részt vett László Petra is, a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) elnöke.
Hatos Attila OMDSZ-elnök elmondása szerint az elmúlt másfél évben sokszor felmerült bennük, hogy nagy szükség lenne egy Erdélyt, sőt teljes Romániát lefedő kutatásra, melyben azt vizsgálják, hogyan élnek a magyar egyetemisták, kitérve arra, hogy milyen oktatási feltételeik vannak, milyen a megélhetésük, vagy milyen lakhatási és egyéb problémákkal küszködnek. A kutatás eredményei az OMDSZ hét tagszervezetéhez (Brassói Magyar Diákszövetség, Bukaresti Magyar Diákszövetség, Csíkszeredai Hallgatói Önkormányzat, Kolozsvári Magyar Diákszövetség, Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség, Nagyváradi Magyar Diákszövetség, Temesvári Magyar Diákszervezet) kerül majd, akik levonhatják következtetéseiket, és változtathatnak a diákok igényei szerint akár érdekvédelmi, akár kulturális, programszervezői szempontból.
Ahhoz, hogy ez a kutatás megfelelő módon készüljön el, az OMDSZ felkérte a BBTE Szociológia karát, hogy segítsen az előkészületekben és a kivitelezésben is. A kutatásvezető Kiss Dénes, a BBTE Magyar Szociológia és Szociális Munka Intézetének docense, aki elmondta, hogy nagyon fontosnak tartja ezt a kutatást, hiszen a közigények felmérésére kiválóan lehet alapozni, majd hozzátette, hogy érdemes lenne a jövőre nézve rendszeresíteni a felmérést, legalább háromévente. Kiss elmondása szerint másfél hónapja dolgoznak a kérdőíven, amely specifikus kérdéseket tartalmaz a különböző városokra és diákszervezetekre nézve. Az összeállítást megelőzően fókuszcsoportos beszélgetésekkel mérték fel a terepet, vonták le a következtetéseket.
Ez az együttműködés az OMDSZ és a szociológia kar között azért is hasznos, mert diákok is részt vesznek a kutatás előkészítésében, ami kiváló szakmai gyakorlat a diákok számára is, akik tanulják is a kutatás műfajait és mikéntjét. A sajtótájékoztatón jelen volt Albert Boldizsár szociológia szakos diák is, aki segít a kutatásban. Elmondta, hogy az online kérdőív fontosabb témái közé tartoznak az oktatásügyi tapasztalatok, lakhatás, jövőkép, a diákszervezetek percepciója és programjaik megítélése, és nem utolsó sorban az érdekképviselet is.
Hosu Kyra, az OMDSZ projektfelelőse szerint rendszeresen gyűléseket tartottak a tagszervezetekkel és a fókuszcsoportos beszélgetésekben is besegítettek. Kyra szerint ez a kérdőív egy eszköz, amit a diákszervezetek számára biztosítanak, hogy erre építhessenek. Most már csak annyi hiányzik, hogy a diákok hallassák is a hangjukat. Balog Mónika, a MIK projektfelelőse pedig azt hangsúlyozta, hogy az a feladatuk, hogy intézményi hátteret biztosítsanak az erdélyi ifjúsági szervezeteknek és tehetséggondozási programoknak. Ez a kutatás pedig egy olyan kezdeményezés, amely hatással lehet a jövőbeli programokra, amelyet a MIK segít összehangolni.
László Petra, a KMDSZ elnöke szerint a cél a minimum kétezer kitöltő, és úgy gondolja, hogy az eredmények igazi görbe tükröt tarthatnak a tagszervezeteknek, ami talán nem mindig fog tetszeni, de a cél mégiscsak az, hogy szembesüljenek a problémákkal és valóban a diákok igényeire alapozva tudjanak működni és szervezni.
Hatos Attila OMSZ-elnök végezetül megjegyezte, hogy a kérdőívek kitöltése már elkezdődött, és május-június folyamán már kezdetleges eredményekben reménykednek. Így a diákszervezetek már a nyáron, de legkésőbb ősszel beépíthetik programjaikba úgy, hogy minél több igényre válaszolni tudjanak. A kérdőív kitöltése anonim módon történik, 15-20 percet vesz igénybe, de a kitöltők akár páros fesztiválbérlettel is gazdagodhatnak. Arról nem is beszélve, hogy a vélemények, javaslatok, amelyeket az egyetemisták megfogalmaznak, közvetlen módon alakíthatják városukat és a nekik szervezett programokat is.
A kérdőív kitölthető ITT, illetve az OMDSZ és tagszervezetei által működtetett közösségi média felületeken.
CSAK SAJÁT