Nyílt levélben kongatják a vészharangot: a szegénység és elszigetelődés fenyegeti Romániát, ha rosszul választ

Nem szabad veszélyeztetni az ország stabilitását és fejlődését felelőtlen, gazdasági alapok nélküli választási ígéretekkel, illetve olyan összeesküvés elméletekkel, melyek elszigetelik Romániát a demokratikus világtól – áll abban a nyílt levélben, amelyet 20 közgazdász, vállalkozó és egyetemi tanár írt alá.

Az akadémiai és az üzleti szféra nem foglalkozik politikával, de erkölcsi és szakmai kötelessége, hogy erőteljes figyelmeztetést adjon, fogalmazzák meg.

„Románia jelenleg válaszúton áll. Választanunk kell, hogy folytatjuk-e az utat egy fejlett gazdaság felé, amely munkahelyeket és társadalmi stabilitást kínál, vagy visszatérünk az elszigeteltség, a munkanélküliség és a szegénység felé” – hangsúlyozzák a levél aláírói.A gazdaság rendkívül érzékeny, és az esetleges következményeket minden román hosszú távon érezni fogja | Fotó: Pexels

Figyelmeztetnek, hogy a „szuverenizmus-disztributizmus” nevű gazdasági és társadalmi modell nem illeszkedik a modern gazdasági valóságokhoz. Egy nemzetközi piacokhoz kapcsolódó gazdaságban a kizárólag helyi termelésre és kisvállalkozásokra való összpontosítás Románia gazdasági versenyképességének drámai csökkenéséhez vezetne.

Az összeesküvés-elméletek, valamint olyan személyek vagy rezsimek iránti csodálat, amelyek emberiség elleni bűnökhöz köthetők, elszigetelik Romániát európai és nemzetközi partnereitől, és veszélyeztetik az OECD-csatlakozási folyamatot – áll továbbá a dokumentumban.

A gazdaság rendkívül érzékeny ezekre az eltérésekre, és az esetleges következményeket minden román hosszú távon érezni fogja – hangsúlyozzák a nyílt levél szerzői:

  • Külföldi befektetők távozása: A külföldi valuta kiáramlása miatt a nemzeti valuta leértékelődne, és csökkenne a tőzsde.

  • A kamatköltségek emelkedése: A magas kockázati megítélés miatt a hiány finanszírozása rendkívül költségessé válna, ami komoly terhet róna az állami költségvetésre és a hiány finanszírozási képességére a pénzügyi piacokról. Emellett a magánszektor is magasabb kamatlábak mellett kényszerülne hitelfelvételre, miközben Romániát a hitelminősítő ügynökségek akár a befektetésre nem ajánlott országok kategóriájába is sorolhatják.

  • Belföldi gazdasági válság: A koherens gazdaságpolitika hiánya és a populizmus előtérbe helyezése destabilizálná az állami költségvetést, és károsítaná a kulcsfontosságú ágazatokat, mint az egészségügy, az infrastruktúra és az oktatás, valamint az összes megkezdett állami beruházást.

  • Munkanélküliség és szegénység növekedése: Románia európai partnereitől való eltávolodása negatívan hatna a nemzetközi kereskedelemre és a munkahelyekre, mivel számos vállalat és jelentős számú alkalmazott függ a nemzetközi kereskedelmi áramlásoktól.

  • Nemzetközi elszigeteltség: A demokratikus értékek tagadása és a fasiszta múlt dicsőítése azt eredményezheti, hogy Romániát kizárják fontos gazdasági és politikai struktúrákból, beleértve az európai és kohéziós alapokhoz való hozzáférés korlátozását vagy leállítását.

A felelősségvállalás, a helyzetek helyes megértése és az egyensúly olyan nélkülözhetetlen tulajdonságok, amelyeket a román államot irányító politikusoknak tanúsítaniuk kell. Romániának racionális vezetőkre van szüksége, akik világos és fejlődésorientált jövőképpel rendelkeznek, képesek együttműködni nemzetközi partnerekkel, és valós megoldásokat kínálnak állampolgáraik és társadalmuk jólétére, hangsúlyozzák a nyílt levél szerzői.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?