Nincs többé kifogás, csillagászati büntetést kapnak a tarlóégető gazdák
Óriási büntetést kapnak a gazdák tarlóégetés miatt és már arra se hivatkozhatnak, hogy más gyújtotta fel a mezőt. A tarlóégetés eddig is tilos volt, ám mivel nem sikerült megfékezni a „tűzzel kaszálás” jelenségét, idén szigorították az erre vonatkozó szabályt. Egyrészt akár 100 ezer lejre is megbírságolhatják a gazdát, másrészt a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) a teljes évi területalapú támogatást megvonhatja tőle, harmadrészt pedig már arra sem hivatkozhatnak, hogy más gyújtotta fel a mezőt, sorolta Ráduly István.
A háromszéki prefektus arra figyelmeztet, hogy idén életbe lépett az úgynevezett jó mezőgazdasági és környezeti körülményekre vonatkozó GAEC-3 szabvány, amelynek értelmében egész évben tilos a száraz növényzet égetése a szántóföldeken, legelőkön és kaszálókon. Újdonság, hogy mostantól már a gazdának kell bizonyítania, nem ő gyújtotta fel a legelőt.
Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy ha a gazda már nem hivatkozhat arra, hogy nem ő égette a tarlót, hiszen ha azt tapasztalja, hogy a tulajdonában lévő területen tűz ütött ki, akkor azonnal feljelentést kell tennie a rendőrségen, amely nyomozást indít a tettesek felkutatására, vagy pedig jelzi az esetet Készenléti Felügyelőségen (ISU). Ezt követően a tűzoltók által kiállított jegyzőkönyvvel vagy a rendőrségen tett feljelentés másolatával jelentkeznie kell a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökségnél (APIA), így kerülheti el a pénzbüntetést és a támogatás megvonását.
Ráduly István szerint vannak kivételek a tarlóégetésre vonatkozóan. Például akkor, ha a gazda azt tapasztalja, hogy ég a vele szomszédos mezőgazdasági terület, akkor megteheti, hogy a sajátját egy sávon szembegyújtja és ezzel megfékezze, hogy leégjen az ő teljes területe is. Ezt követően viszont azonnal jeleznie kell az illetékes hatóságoknak.
A szigorított szabályokról a Kovászna megyei Környezetőrség körlevelet küldött az összes háromszéki önkormányzatnak. Ebben arra figyelmeztetik a polgármestereket, hogy a helyi közigazgatási szervek és az általuk felhatalmazott személyzet jogosult büntetéseket kiszabni tarlóégetésért, illetve az ő kötelezettségük a veszélyeztetett területek felügyeletének biztosítása, az ilyen cselekményeket elkövető személyek azonosítása. Az új jogszabály értelmében magánszemélyeket 7 500 és 15 ezer lej közötti, jogi személyeket pedig 50 000 és 100 000 lej közötti pénzbírsággal sújthatják tarlóégetés miatt.
A Kovászna megyei Környezetőrség hozzáteszi: az avar, nád, bokrok és lágyszárú növényzet égetése a védett területeken és az ökológiai helyreállítás alá tartozó földterületeken szabálysértésnek minősül, és 3 hónaptól 1 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, ha az emberi, állati vagy növényi életet vagy egészséget veszélyezteti. A szigorításra azért volt szükség mert az elmúlt években nagy számban és kiterjedt területen történtek fű- és erdőtüzek. A háromszéki tűzoltók szerint idén 28 esetben kellett beavatkozzanak vegetációtűz felszámolásához, tavaly pedig 110 vegetációtűzhöz riasztották a tűzoltókat.
CSAK SAJÁT