Nem örülhetünk maradéktalanul: kockázatos az alapélelmiszerek árának korlátozása

A pandémia, a világszintű energiaválság, az orosz–ukrán háború felpörgette az inflációt, szédítő magasságokba emelkedett az alapélelmiszerek ára. A Ciolacu kormány huszárvágással az árréskorlátozással próbálja megfékezni a drágulást. A június 30-án elfogadott, és a Hivatalos Közlönyben megjelent rendelet még nem érezteti hatását, a piaci szereplőknek 30 napos határidőt szab, hogy a szerződéseiket hozzáigazítsák.

A rendelet három hónapos időszakra korlátozza 14 alapvető élelmiszer feldolgozására és forgalmazására alkalmazott kereskedelmi árréseket, azzal a céllal, hogy a termékek ára csökkenjen, a lakosság vásárlóereje pedig növekedjen. A piaci szereplők véleménye megoszlik, vannak akik jó döntésnek tartják, de ugyanennyien elhibázott populista intézkedésnek gondolják.

A Maszol által megszólaltatott szakértők szerint, egyértelmű, hogy nem javallott beavatkozni a versenypiac működésébe, azonban a különleges helyzetekben elfogadhatóak a különleges döntések. Aggályra ad okot ugyanakkor, hogy az intézkedést nem előzte meg alapos felmérés, a következményeit nem mérlegelték, így élesben, a kormányrendelet alkalmazása során szembesülhetünk annak az esetleges negatív hatásaival: a többi élelmiszer drágulásával, ellátási zavarokkal, piaci torzulásokkal.

Fotó: Agerpres

Élesben derül ki, miként reagál a piac

Nem örültünk ennek a döntésnek, szögezte le a Maszol megkeresésére Gyerkó László, a Versenytanács tagja. Hozzátette, elfogadja ugyanakkor, hogy egész Európa sajátos gazdasági helyzetben van, ilyenkor különleges döntések születnek. „Ha a kormány úgy érezte, támogatnia kell a lakosságot azzal, hogy bizonyos élelmiszerek esetében korlátozza az árrést, nem tehetünk egyebet, mint monitorozzuk a folyamatot, figyeljük, mi történik, miként hat a piaci mozgásokra ez az intézkedés” – szögezte le Gyerkó László.

A háttér információk részletes elemzésére, a kockázatok feltérképezésére már nem volt idő, például az sem egyértelmű mi történik a külföldön előállított termékekkel, melyekre nem érvényes a korlátozás. Kérdés, hogyan reagál erre a helyzetre a piac, megtörténhet, hogy ezeknek is lecsökkentik az árát, de az is, hogy inkább visszavonják a termékeket, vagy visszafogják a forgalmukat, taglalta Gyerkó László.

Fotó: Pixabay

Hangsúlyozta, a piac mozgatórúgója a profit, fennáll a kockázata, hogy ha egy terméken nem lesz annyi nyereség, amiből a költségeket megfelelően fedezni tudják, inkább nem foglalkoznak vele.

A kormány kikérte a Versenytanács véleményét, meg is fogalmazták a kétségeiket, a döntéshozók tehát tudomásul vették a kockázatokat, de mentek tovább előre, vállalva, hogy a kipróbálják, miként csapódik le a korlátozás a piacon.

„Az alapgondolat dicséretes, hogy visszafogják a drágulást, a fogyasztót ne sújtsa annyira, hogy a bevételei nem emelkednek a drágulás mértékével, de a szabadpiac nem ezen alapelvek szerint működik” – szögezte le Gyerkó László. Mint mondta, a fogyasztóvédelmi hatóság is résen áll, hogy az árcsökkentést kompenzálandó ne kerüljenek be káros anyagok az élelmiszerekbe.

A gyakorlat mutatja meg, hogyan működik a korlátozás, nem tartom kizártnak, hogy ha sikeres lesz, meg is hosszabbítják, mondta a Versenytanács tagja.

Vállalkozóellenes hangulatgerjesztés, szavazatgyűjtő populista döntés

Kapitalizmus-, piacellenes hangulatgerjesztés, hogy a vállalkozásokra terhelik a felelősséget, csakhogy a jövő esztendei választásokra populista döntésekkel gyűjtsék a szavazatokat, fogalmazott Szabó Árpád.

A Partiumi Keresztény Egyetem (PKE) gazdaságtudományi tanszékének adjunktusa kifejtette, a vállalkozók szempontjából vizsgálva a kérdést, kijelenthető, hogy borul az éves tervezésük. Egy jó üzletember legalább egy évre előre betervezi a költségeit, bevételeit, egy ilyen beavatkozás azt teljesen felülírja, közben a számlákat nekik is fizetni kell, az alkalmazottak bérét ki kell adni.

Fotó: Pexels

Nem zárható ki annak a lehetősége, hogy kompenzálnak, ha az 1,5 százalékos zsírtartalmú tej esetében korlátozzák az árrést, abból csak egy ládányit rendelnek a beszállítótól, abból próbálnak többet eladni, aminek nem szabályozott az árrése, részletezte a közgazdász.

Arra is kitért, a jelenlegi körülmények között szinte lehetetlen ellenőrizni a korlátozás betartását, mert az hatalmas munka lenne.

Tagadhatatlan, hogy olyan mértékben növekedtek az élelmiszerárak, hogy már félve járunk üzletbe, ha az emberek egyre kevesebbet vásárolnak, csökken a forgalom, ezzel együtt az állami bevételek is. Szabó Árpád rámutatott, az árak mérséklésének az áfacsökkentés lehetett volna egy másik módja, ám ezt több okból is elutasította a kormány: egyrészt attól tartva, hogy az államkassza bevétele tovább apad, másrészt arra hivatkozva, hogy az adócsökkentés nem feltétlenül mutatkozik meg az árakban, a különbözetet zsebre vágják a vállalkozók. Nem lehet abból kiindulva törvényeket alkotni, hogy mindenki csalni próbál, sértő, hogy nem tartanak bennünket gondolkodó, tisztességes állampolgároknak, szögezte le Szabó Árpád.

Ezeket vásárolhatjuk augusztustól olcsóbban

A sürgősségi rendelet szerint a feldolgozók legfeljebb 20 százalékos árrést alkalmazhatnak a közvetlen és közvetett költségeket magában foglaló előállítási árhoz képest.

Fotó: Pexels

Az elosztási lánc az abban részt vevők számától függetlenül legtöbb 5 százalékos árréssel dolgozhat a beszerzési és működési költségekhez képest. A kereskedők legfeljebb 20 százalékos árrést alkalmazhatnak a beszerzési, illetve a közvetlen és közvetett költségeket magában foglaló árhoz viszonyítva. A rendelettervezet azt is megszabja, hogy az árrést az érintett termékek áfa nélküli értékére kell rászámolni. A mezőgazdasági termelők árképzését nem korlátozzák.

A sürgősségi rendelet ezekre az élelmiszerekre vonatkozik:

1. Egyszerű fehér kenyér, 300g-500 grammos.
2. Friss tehéntej, 1,5% zsírtartalommal, 1 literes kiszerelésben.
3. Tehéntejből készült, kimérős friss sós sajt (telemea).
4. Sima tehéntejből készült joghurt, 3,5% zsírtartalommal, legtöbb 200 grammos kiszerelésben.
5. Fehér búzaliszt 000 1 kilogrammos.
6. Kukoricaliszt 1 kilogrammos.
7. M méretű tojás 10 darabos kiszerelés.
8. Napraforgóolaj 1iteres.
9. Friss csirkehús*
10. Friss sertéshús**
11. Friss ömlesztett zöldség ***
12. Friss ömlesztett gyümölcs****
13. Friss fehér burgonya ömlesztve
14. Fehér cukor 1 kilogrammos

* Csirkehús: egész csirke, csontos egész csirkecomb és csirkeszárny, csirkeaprólék standard változatban.
** Sertéshús: munkahús, csontos és csont nélküli sertéscomb, sertéslapocka.
***Friss zöldség ömlesztve: paradicsom, hagyma, uborka, szárazbab, sárgarépa, fehér paprika és kápiapaprika.
**** Friss gyümölcs ömlesztve: piros  és zöldalma, szilva, görögdinnye és  csemegeszőlő

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?