Nem csak az infrastruktúrára, a helyi közösségre is hangsúlyt kell fektetni

Egykoron pezsgő kulturális élet zajlott Szilágynagyfaluban. Táncmulatságok voltak, női és férfi kórus, diákszínjátszó csoport, néptánccsoport, amellyel országos első helyezést is elértek, s mindezek mellett, mozi is működött a településen.

A rendszerváltást követően viszont némi változás történt, a filmszínház bezárt, és a helyi közösségnek egyre kevesebb szórakozási lehetősége maradt, bár a néptánc mai napig megmaradt a fiatalok életében. Megőrizték a lángot, ami az Árvalányhaj néptánccsoport révén ma is világít. Alkalomadtán táncházakat szerveznek, és nagy sikerrel lépnek fel a rendezvényeken.

Az idősebbek szomjazzák a közösségi életet, a kikapcsolódást, szórakozást, főleg az elmúlt időszak, a világjárvány és bezártság után. A helyi RMDSZ, a szövetség nőszervezete, az ifjúság és az egyesületek tesznek azért, hogy a mindennapi rutinból kimozdítsák a közösséget, ezért a hétvégén a szilágynagyfalui RMDSZ immár harmadik alkalommal szervezett szabadidős programot számukra. A hétvégén három busznyi érdeklődő, több mint 50 személy találkozhatott a zilahi Vigadó épületében a Budapesti Operettszínház előadóival, az Operett Gálaest keretén belül. Az előadáson fellépett sokak kedvence, Oszvald Marika, Peller Károly és Bódi Barbara. A szilágynagyfalui közösségnek és nem csak, legyen az fiatal vagy idős, felejthetetlen élményben volt részük.

A szerző felvételei

Nagyváradi előadásra is elmentek

A távolság nem akadály – mondta Fórizs László, RMDSZ-es polgármester, helyi elnök. „A múlt hónapban néhány nyugdíjas azzal a kéréssel fordult hozzánk, a szervezethez, hogy megnéznék a nagyváradi Szigligeti Színház Figaro házassága, avagy egy őrült nap  című előadását, és mivel érdeklődőkben nem volt hiány, 2-3 személygépkocsi pedig nem lett volna elég, a Turisztikai Központtal közösen megszerveztük az utazást, autóbuszt biztosítottunk számukra, és elkísértük őket az előadásra” – fogalmazott.

Az egykori lelkészükkel is találkozhattak

Szintén a Turisztikai Központtal közösen, márciusban, a több évtizedig a településen szolgáló Lukács József, nyugalmazott református lelkipásztorral találkozhattak a helybéliek. Mindkét részről nagy volt az öröm, régi emlékeket idéztek fel, és hálát adtak azért, hogy hosszú idő után újra kereszteződtek útjaik – mesélte Fórizs László.

Tamás Gábor könyvbemutatóján is nagy volt az érdeklődés

A múltam elkísér című könyvét mutatta be ugyancsak a múlt hónap végén Tamás Gábor énekes, aki zenés esttel összekötött könyvbemutatót tartott a szilágysági településen. A művészt telt ház fogadta, a résztvevők együtt énekelték az előadóval a dalokat, és egy mihamarabbi viszontlátás reményében búcsúztak el egymástól.

Újabb programokat szerveznek a helyi magyar közösségnek

A hétvégén táncházat és Szent György Napot rendeznek, a NIT (Nagyfalui Ifjúsági Tanács) április 29-én humorestre hívja a kikapcsolódni vágyókat. Elmondható, a kulturális élet kezd ismét beköltözni a helyi közösség életébe. Fórizs László alpolgármester elmondta: ,,az emberek vágytak arra, hogy a kulturális életet fellendítsük, mi pedig támogatjuk őket. Megéljük hagyományainkat, már kétszer megszerveztük a Varrd magad a viseleted! programot, és elmondhatom, a helybéliek büszkén hordják népviseletüket ünnepi alkalmakon, istentiszteleteken. Az emberek vágynak arra, hogy kimozduljanak, ezért a jövőben tudományos előadásokat is szeretnénk szervezni, vendégelőadókat hívni, hogy a szilágynagyfalui halmokról vagy a nemrég feltárt történelmi lelőhelyről tartsanak számukra ismertetőt. Nem elég egy közösség infrastruktúráját fejleszteni, az emberekre is hangsúlyt kell fektetni, mert szükségük van pozitív élményekre, feltöltődésre, főleg egy egész hetes munka után. Ezek üdítően tudnak hatni, mely révén feltöltődve, újult erővel térhetnek vissza a hétköznapokba”.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?