Modern esetkocsikkal és fűthető garázzsal gazdagodott a Csíkszeredai tűzoltóság
Új, speciális esetkocsikat kapott az elmúlt év decemberében a Hargita megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelőségének (ISU) csíkszeredai, székelyudvarhelyi, gyergyószentmiklósi és maroshévízi egysége. A megyeszékhelyen található központnak szánt négy gépjárművet sajtótájékoztató keretében mutatták be csütörtökön. Egyúttal egy új, fűthető garázst is megmutattak, ahol két nagy tűzoltóautó vagy több kisebb gépjármű parkolására van lehetőség.
A Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelőségének (ISU) Hunyadi János utcai székhelyén Cimpoeșu Stelian tűzoltó-főfelügyelő vezetésével az illetékesek ismertették az átadott esetkocsik funkcióit. A csíkszeredai központ – kiegészítve és leváltva az elavult régebbieket – négy vadonatúj esetkocsival gazdagodott. Két vízzel és habbal oltó gépjárművel – egy 10 és egy 4 ezer literes –, valamint két speciális autóval, az egyik a kommunikációt szolgálja hosszú időtartamú beavatkozások esetére, műholdcsatlakozási lehetőséggel, a generátora 72 órás üzemidőt biztosít, a másik egyedi felszereltséggel – egy úgynevezett hidroperforációs rendszer, melynek segítségével magasnyomású vízzel átfúrják a falat, több porral oltó tűzoltógolyó, egy hőkamera – ellátott kocsi. Utóbbi kettő csak a megyeszékhelyen található. A vízzel és habbal oltó gépjárművekből, a 10 ezer literesből összesen négy, a 4 ezer literesből összesen 5 érkezett a megyébe, ezekből az esetkocsikból jutott Székelyudvarhelyre, Gyergyószentmiklósra és Maroshévízre is.
Érdekességként a vízzel és habbal oltó gépjárművek közül a nagyobb kapacitású 10 ezer literes víz-, valamint 400 literes habtartállyal, duplakabinos, személyzete hat fő, maximális sebessége 100 km/h és 512 lóerős. A kisebbik 4100 liter víz- és 210 liter habtartállyal rendelkezik, a maximális sebessége ugyancsak 100 km/h és 320 lóerős. Ugyanakkor fel van szerelve elsősegélynyújtáshoz szükséges eszközökkel, valamint a balesetet szenvedett gépjárművekből való kiszabadításra szolgáló szerszámokkal.
A tűzoltóság Hargita megyei központja egy mentőpárnával is fel lett szerelve, ami hiánypótló, hisz hosszabb ideje már, hogy nem rendelkeztek hasonló mentőeszközzel, mert a régiek elavultak. Ugyanakkor az illetékesek megjegyezték, hogy ezekből a mentőpárnákból szükség lenne a megye más alegységeinél is, hisz jelenleg ez az egyetlen a megyében. A tűzoltóság udvarán egy rögtönzött bemutatót is tartottak a médiamunkásoknak, ismertetve a mentőpárna használatát, az egyik lánglovag a garázsok tetejéről vetette le magát a párnára, szakszerűen érzékeltetve a mutatványt. Megtudtuk, hogy 2-3 perc alatt lehet felfújni az eszközt sűrített levegővel töltött palackok segítségével. Maximum 16 méter magasból lehet menteni vele, ugyanakkor felhívták a figyelmet, hogy csak háttal lehet a párnára ugrani, mert egyébként komoly sérüléseket okoz az érkezés. A párna mérete 3,5x3,5x 2,2 méter.
Az izgalmas pillanatokat követően bemutatták az új fűthető garázst is, melynek munkálatait tavaly novemberben fejezték be. A kivitelezés teljes összege meghaladja az egymillió lejt, hangsúlyozva, hogy az épület terveit és a kivitelezést is Hargita megyei cégek végezték. A kocsiszín 165 négyzetméter és két nagy tűzoltóautó, vagy több kisebb gépjármű állomásoztatására alkalmas. Megtudtuk, hogy az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében a csíkszeredai sürgősségi esetek felügyelőségének központi épületét felújítani és hőszigetelni kívánják a közeljövőben, amire a kérést még 2022-ben benyújtották.
CSAK SAJÁT