Mintegy 1500 helyre várják a felvételizőket a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul – közölték a felsőoktatási intézmény vezetői hétfőn sajtótájékoztatón Kolozsváron.
Tonk Márton, az erdélyi magánegyetem rektora elmondta: a mintegy 1500 helyre az egyetem négy karán – Csíkszereda, Marosvásárhely, Kolozsvár és Sepsiszentgyörgy – várják a jelentkezőket. Alapképzésen 1150, magiszteri képzésen 350 hely van – írja összefoglalójában az MTI.
Az egyetem hat tudományterületen – társadalomtudományok, humántudományok és művészet, mérnöki, matematika és természettudományok, valamint testnevelés és sporttudomány – indít alap- és mesterképzési szakokat, melyekre online lehet jelentkezni július elsejétől.
„A helyek fele tandíjmentes, míg a másik fele tandíjhozzájárulásos. Az éves tandíj összege 300 és 900 euró között változik, ami barátságos, korrekt, felhasználóbarát ár” – fogalmazott a rektor. Hangsúlyozta: az egyetem célja, hogy olcsó, megfizethető oktatási lehetőséget kínáljon az erdélyi magyar fiataloknak.
A rektor a különböző szolgáltatásokat ismertetve jó hírként közölte, hogy a romániai kontextustól eltérően a Sapientia EMTE-én nem csökken az ösztöndíjak összege. Kiemelte továbbá, hogy mind a négy városban lakhatási lehetőséget kínálnak a diákoknak és étkezde, korszerű infrastruktúra várja őket.
A karokon tanárképző intézet is működik, ami lehetővé teszi a tanári diploma megszerzését, továbbá az Erasmus- és a Makovecz mobilitási program is működik. A magyar nyelvű oktatás és közeg mellett az egyetem erősségei között említette, hogy fiatal, dinamikus, közvetlen intézmény, mely partnerként tekint a diákokra. Az ősszel kezdődő új tanév a 25. az egyetem történetében, erről is megemlékeznek.
Pap Levente, a Csíkszeredai Kar dékánja a felvételi kínálatot ismertetve közölte: alapképzésen 14, mesterképzésen 5 szakra várják a jelentkezőket gazdasági, mérnöki, humán-, társadalomtudományi és sport területeken.
Domokos József dékán szerint a Marosvásárhelyi Karon alapképzésen 10, mesterképzésen 4 képzési formára van. Kiemelte, hogy a Sapientia EMTE műszaki tudományok területén egyedülálló módon kínál magyar nyelvű képzéseket és kiscsoportos felosztásban gyakorlati oktatást biztosítanak.
A Kolozsvári Karon alapképzésen 7, mesterképzésen 4 szak indul. Szenkovics Dezső dékán a művészeti képzésekről elmondta: alapképzésen a film, fotó és média szakon önállósult a három szakirány: audiovizuális kommunikációs, film- és tévérendező, valamint film- és tévéoperatőr szakra lehet jelentkezni.
Tonk Márton a Sepsiszentgyörgyi Karról elmondta: alapképzésen 3 szakra - agrármérnöki, erdőmérnöki, valamint sport és edzőképző – várják a jelentkezőket. Utóbbin anyaországi egyetemekkel és helyi sportklubokkal is együttműködnek.
Az MTI kérdésére közölte, bár idén nem indítottak új szakokat, a jövőben nem mondanak le erről az új szakterületek megjelenése és munkaerőpiaci igények alapján. Az egyetem pár éve a jelenlegi szakkínálat erősítésére törekszik – emlékeztetett.
Farkas Csaba rektorhelyettes elmondta: nagy hangsúlyt fektetnek a korszerűsítésre és digitalizációra, az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR) nyert 14,3 millió lejes pályázat révén szerverparkkal, okostáblákkal, 3D-nyomtatókkal, laborfelszerelésekkel bővítették a korszerű eszköztárat. Átadták a csíkszeredai planetáriumot, mely oktatási és kutatási célokra is használható, ugyanakkor látogatható.
Tonk Márton az infrastruktúrafejlesztés kapcsán az MTI kérdésére elmondta: a magyar kormánytámogatással épülő sepsiszentgyörgyi campus egyik épülete, a kétszintes étkezde szerkezetileg már elkészült. A másik három ingatlan – főépület, kollégium és uszoda – is szintről szintre növekszik, és ha továbbra is így haladnak, tartani tudják az eredeti ütemtervet.
CSAK SAJÁT