Mintegy 150 rászorulónak biztosít ingyen meleg ételt a haraklányi szociális konyha

Megépült a szociális étkezde a szilágysági Haraklányban. Az egymillió eurós beruházás a GAL Tövishát akciócsoport révén, európai alapokból valósult meg egy év alatt, és az egyesülethez tartozó települések nehéz sorsú lakosait szolgálja ki.

Dobrai Ferenc haraklányi polgármester elmondta, a munkálatokat tavaly ősszel kezdték el, és idén ősszel fejezték be. Október közepén vették át a beruházást, és nemrég a szociális étkezde megkezdte működését, több mint tíz község rászoruló lakosainak biztosítva meleg ételt. A létesítmény egy 3500 négyzetméteres telken fekszik a hivatal közelében. Az étkezdében öt személyt, két szakácsot, egy konyhai kisegítőt, egy sofőrt és egy karbantartót alkalmaznak, jelenleg még csak hárman dolgoznak: egy szakács, egy kisegítő és egy sofőr.

A szerző felvételei

Dobrai Ferenc hozzátette, a haraklányi szociális étkezde egy szívhez szóló projekt, amely a község rászoruló embereinek segítségére sietett. Úgy gondoljuk, hogy a beruházás nagyon hasznos és sok előnnyel jár majd a közösség számára. A naponta biztosított meleg étel mellett az európai projekt munkahelyeket is teremtett – zárta a polgármester.

A GAL Tövishát akciócsoport egyesület 2011-ben indult, zömében magyar községekből – többek között Haraklány, Sarmaság, Szilágysámson, Debren, Szilágyszeg, Kusaly és Szilágyballa – áll, valamint hozzájuk tartozik Szilágycseh település is – mesélte Tóth Sándor, az egyesület elnöke. Általuk a kisebb cégek és a községek könnyebben pályázhatnak uniós pénzekre. „Két ciklust már kifogtunk, a 2007-2013-as pályázati rendszert, amelyben minden község és nagyon sok cég különböző projektekre pályázott. Debren község, ahol alpolgármester vagyok, abban az időben egy óvodát létesített és délutáni oktatást vezetett be, egy traktort vásároltunk, a második ciklusban egy kápolnát építettünk” – mondta Tóth Sándor elnök.

A Haraklányban épült szociális konyháról közös megegyezés alapján született döntés. Mint mondták, mert közel van Zilahhoz, és az egyesület irodái is itt vannak. 2018-ban megnyerték a pályázatot a szociális étkezde létrehozására, de a munkálatokat csak 2023 őszén fejezték be, és a működtetését decemberben indították el. Párhuzamosan a kantin finanszírozására, működtetésére is sikeresen pályáztak, ezáltal az egymillió euróból továbbképzési kurzusokat tartottak munkanélkülieknek. A 16 község lakosai részt vehetett többek között villanyszerelő, autószerelő, fodrász, manikűrös tanfolyamon – ismertette az elnök. A jelentkezők egy diplomát kaptak, és egy évig hideg ételt, mert a kantin még nem működött, de decembertől ők is meleg ételben részesülnek, ami egy levesből és egy főételből áll. Az elnök elmondta: „reméljük, hogy fenntarthatjuk a konyhát, mert bár a pályázatunk lejárt, saját pénzből és a hozzánk tartozó hivatalok támogatásával továbbra is működtetjük. Szeretnénk pályázni, mert tavasszal egy új pályázati kiírás lesz, amelyet ha megnyerünk, négy évig biztosíthatjuk a kantin fenntartását” – mondta Tóth Sándor.

Az anyaországból nemrég hazatelepült Dobrai Márta szakács elmondta: Budapestről költözött haza, ahol négy-öt évig tanult és dolgozott, többek között másfél évig egy Michelin csillagos étteremben, és ahol nagyon sok tapasztalatot, tudást szerzett. Hazaköltözött, hogy mindezt átadja, az ételeket itthon is fellendítsék, és segítsenek a rászorulókon. „Jelenleg 100-150 személynek főzünk napi szinten, de reméljük, hogy ez a szám emelkedik majd a közeljövőben, és minél több embernek segíthetünk. Mi igyekszünk kiváló minőségi ételt kiszállítani, első osztályú alapanyagokkal dolgozunk, a zöldségek is aznap érkeznek. Remélem, hogy minél több embernek segíthetünk, mert nagyon sokat számít napi egy étkezés akár egy főre, akár egy családra, mert ez egy jelentős pluszt hoz a családnak” – mondta.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?